Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 27. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_27.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 27. hafta Bebeğiniz artık hıçkırmaya başladı!

Bebeğiniz
İkinci dönem hamileliğin bu haftasında bebeğinizin durumu nedir? Bu hafta bebeğiniz yaklaşık 910 gram ve ayakları dik olduğunda 37 cm. Yani bir ayaktan biraz daha uzun ve 12. haftanın 3 hatta 4 katı ağırlığında yani yaklaşık 900 gr. kadar. Daha iyi bir haber; bebeğiniz şu andan itibaren sesinizi tanıyor olabilir, yani ona serenad yapmaya başlayabilirsiniz.

Genelde uyuyor yada kendine göre yürüyor, gözlerini açıp kapatıyor ve parmaklarını emiyor. Beyninin daha da gelişmesiyle daha da aktif durumda. Şu an doğsa, akciğerleri henüz olgunlaşmamışsa doktorların yardımıyla nefes alabilir. Küçük ritmik hareketlerini hissedebilirsiniz. Bunun anlamı bebeğinizn hıçkırıyor oluşudur. Bunlar onun rahatsız olduğu anlamında gelmez, rahat olun ve keyfini çıkartın.

Annedeki Değişiklikler
İkinci üç aylık döneim sonuna geliyoruz ve yeni belirtiler farketmektesiniz. Sırtınızda ki ağrı ile birlikte bacak kaslarınıza kramp girdiğini fark edebilirsiniz. Sonuçta rahminizin büyümesi ve bacaklarınızda ki damarlara baskı yapması ile artan kilonuzla bacaklarınız ağrır. Maalesef bu kramplar hamileliğinizin devamında daha da kötüleşecektir. Özellikle geceleri görülse de gündüz de görülebilir. Kramp girdiğinde baldırınızda ki kasları gevşetmek sizi rahatlatabilir. Bacağınızı düzleştirin ve ayak parmaklarınızı yavaşça esnetin. Bir kaç dakika yürümek yada masaj da acınızı azaltabilir.

Şu an da belki aklınızda bile değil ama aile planlamasını düşünmek için çok da geç değil. Bebeğiniz doğduktan sonra doğum kontrolüyle ilgili bazı kararlar vereceksinizdir. Eğer tüplerinizi bağlatmayı düşünüyorsanız unutmayın ki pek çok ülkede bu operasyonu yapmak için 30 gün önceden başvuruyorsunuz. Yani bu seçeneği düşünüyorsanız doktorunuzla bunu konuşmak için çok vakit harcamayın.

27.hafta ikinci dönem gebeliğin son haftasıdır ve siz bolca kilo aldınız. Ortalama kiloya sahip olan bir kadın için 27.haftada tavsiye edilen ağırlık 8 kilodur. Buna rağmen çoğu gebe kadın bundan çok daha fazla alır ama bu orandan az alması da normaldir. Verdiğimiz oran sadece bir ortalama.

Kendinize daha fazla kilo yüklemekten uzak durun. Sadece size tavsiye edilen oranda kilo almaya dikkat edin. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile bunu sağlayabilirsiniz.

Haftanın Şikayet Belirtileri
-artan gaz şikayetleri
-kanayan diş etleri
-hızlı uzayan tırnak ve saçlar
-bacak krampları
-burun tıkanıklığı
-nefes daralması
-baş dönmeleri


Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,