Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 26. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_26.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 26. hafta Bebeğiniz Gözlerini AÇıyor!

Bebeğiniz
Baş – popo uzunluğu 23 cm, ağırlığı 910 gr kadardır. Bebek oldukça aktiftir. Amniotik sıvı bebeğin rahat hareket edebileceği kadar boldur. İşitme duyusu tamama yakın gelişmiştir. Bebek müzik ritmine göre hareket edebilir. Sesli uyarılarla nabzı hızlanabilir. Beyin fonksiyonları normal bir yeni doğanınkine benzer. Beynin uyku ve uyanıklık dönemlerine ait özellikler ayırt edilebilir. Akciğerler gelişimlerini sürdürmekle birlikte hala tam olarak fonksiyon görmeye hazır değildir. Açık kalmaları için gerekli olan madde olan surfaktanın yapımı henüz yetersizdir. Şimdiye kadar kapalı olan gözler kırpıştırılmaya başlamıştır. Saçlar gibi kirpikler de büyümektedir. Bebeğinizin tam anlamıyla doğduktan 1 yıl sonra netleşecek olan göz rengi bu haftadan itibaren oluşmaya başlar.

Annedeki Değişiklikler
Eğer gece uykusu sizin için bir lüks haline geldiyse uykusuzluğun hakim olduğu hamilelik dünyasına hoşgeldiniz. Mide yanması ve bacak krampları arasında, tuvalete koşuşturmalar arasında vücudunuz serseme döndünüz. Ama sizi yatakta tutacak birkaç tavsiyemiz var mesela bunlar gün içi egzersizler, günlük yeterli miktarda oksijen alınması ve kafayı bulmadan sıvı alımını dengelemek.

Günlük işlerinizle uğraşırken ayrıca doğuma hazırlık kursuna gidip çocuğunuzun odasını mı dekore ediyorsunuz? Yeterince ve sağlıklı yemek yediğinizden emin olun. Bu aralar tansiyonunuz yükselmeye başlayabilir Ama yine de hamilelik öncesi tansiyonunuzdan daha düşüktür (Genel olarak tansiyon ilk üç aylık dönemin sonunda düşmeye başlar).

Günlük işlerinizle uğraşırken ayrıca doğuma hazırlık kursuna gidip çocuğunuzun odasını mı dekore ediyorsunuz? Yeterince ve sağlıklı yemek yediğinizden emin olun. Bu aralar tansiyonunuz yükselmeye başlayabilir Ama yine de hamilelik öncesi tansiyonunuzdan daha düşüktür. (Genel olarak tansiyon ilk üç aylık dönemin sonunda düşmeye başlar.)
Pre-eklampsi, tansiyonun aşırı yükselmesi ve idrarda protein kaçağı olması genelde 37. haftadan sonra görülür ama daha öncede olabilir. Dolayısıyla belirtilere dikkat etmekte fayda var: Normale göre yüzünüz çok şişmişse, gözlerinizin etrafında şişler varsa, elleriniz ayaklarınız Ya da bileklerinizde bir an da beliren şişlikler oluşmuşsa, ani kilo alımı varsa( bir haftada 2kg) doktorunuza başvurun. Pek çok preeklempsi de başka belirtilerde olabilir. Aşırı bir baş ağrısı, görme bozukluğu(çift görme, buğulu görme, noktalar görme Ya da geçiçi görmeme) kusma Ya da üst karında dayanılmaz bir ağrı varsa doktorunuza başvurun.

Eğer sırtınızda son günlerde artan bir ağrı varsa, bu rahminizin büyümesinden kaynaklı ağırlık merkezinizin değişme nedeninden dolayıdır. Karnınız gerilmekte ve zayıflamaktadır ve sinirlerinde baskı vardır. Ekstradan kilo almış olmanız da özellikle gün sonunda daha da kötü olmanıza neden olabilir. Uzun süre yürümek, ayakta durmak, oturmak Ya da bir şey taşımak ağrınızı artırır. Sıcak bir banyo Ya da sıcak kompres yapmak sizi rahatlatabilir(bazı kadınlar soğuk kompres yapmayı da rahatlatıcı bulmaktadır) Gün boyu sırtınızı düz tutmaya, yaptığınız işlerde bol bol ara vermeye, uzun süre oturmamaya ve yürümemeye, yatarken sol tarafınıza doğru yatmaya ayrıca yatarken bacaklarınızın arasına ve karnınıza yastık koymaya çalışın.

Bu haftaya kadar sizden beklenen 23 kilo almanızdı. Vücudunuz gebelikte su tuttuğundan tartıda daha fazla çıkabilirsiniz. Bu yüzden her gün tartılmayın bu gebelik sürecinde moralinizi bozabilir.

Haftanın Şikayet Belirtileri
-Hazımsızlık karın şişliği
-untukanlık
-vajinal akıntı
-Karın ağrıları
-Biraz sakarlık :)
-gözlerde görme sıkıntıları


 1. 2 Yorum “Gebelikte 26. Hafta ve Annedeki Değişiklikler”

 2. ırem Diyor ki :

  slm ben enson nisan ayın da adet oldum ama ole hesapladığımızda gebelıgımın haftası cok çıkıyor gelısımıde az benım aklım karıştı benı aydınlatabılırmısınız


  21 Ekim 2014 saat 18:49.

 3. admin Diyor ki :

  tıpta hesaplanma şekli son adet gününüzün başladığı tarihtir.Hesaplamada çıkan hafta doğrudur.


  09 Kasım 2014 saat 01:14.

Yorum Yazın

Etiketler:, , ,