Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 25. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_25.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 25. hafta İlk Nefes Hazırlıkları !

Bebeğiniz
Bebeğiniz şu anda yaklaşık 680 gr. ve 34cm. Çok büyük değil ama artık yağlanmaya başladı. Buruşuk derisi de pürüssüzleşiyor ve yeni doğmuş bir bebeğe benziyor. Ayrıca daha da çok kıl üretmeye başladı. Derisinin altında kılcal damarlar kanla oluşuyor ve doluyor ve haftanın sonunda bu bitecek diğer yanda da ciğerlerinde hava keseleri ilk nefesini alması için hazırlanıyor.

Hatırlatma: Ciğerler tamamiyle kullanıma hazır değil fakat surfactant gelişiyor, ona doğumdan sonra genişlemesi için yardımcı olacak. Nefes almaktan bebeğinizin bu zamana kadar kurulan küçük burun delikleri açılmaya hazırlanıyor ve ses telleri kükremesi için hazırlanıyor.

Annedeki Değişiklikler
Karın içinde rahmin hızla büyümesine bağlı olarak mide yanmaları ve hazımsızlık daha da artmıştır. Çocuk hareketlerinin en iyi duyulduğu dönemdir. Karın cildinin gerilmesine bağlı ciltte kaşıntı sıklıkla görülür.

Bu dönemde şeker yüklemesi ve kan sayımı yapılmalıdır
Doktorunuz 24 -28. haftalarda 50 gr glukoz (şeker) yükleme testi isteyecektir. Bu test ile daha önce şeker hastalığı olmayan gebelerde bile sadece gebelikte ortaya çıkan, anne ve bebeği olumsuz etkileyen (iri bebek, zor doğum vb.) şeker hastalığı (gestasyonel diabet) açığa çıkarılmaya çalışılır. Aç veya tok karna (tercihen açlığı takiben açlık kan şekeri ölçüldükten sonra) 50 gr glukoz (şeker) verildikten 1 saat sonraki kan şekeri ölçümü 140 mg /dl altında olmalıdır.

Yine bu dönemde doğum öncesi kan durumunu tespit etmek amacıyla kan sayımı yapılmalıdır. Eger her kontrolde düzenli olarak yapılmıyorsa, en azından bu dönemde doğumda gelişecek olası bir kanama problemine karşı vücut demir depoları gerekli olursa yedeklenmelidir.

 

Hamilelikte Kalsiyum alımın önemini artık hepimiz biliyoruz.Eğer süt içemiyorsak onun yerine ;

-1 porsiyon brokoli/bezelye
-2 adet karper peyniri
-yağsız yoğurt 1 kase
-2 kibrit kutusu peynir çeşitlerinden


Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,