Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 24. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_24.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 24. hafta Bebeğiniz Rengini Belirliyor !

Bebeğiniz
Hamileliğinizin 24. Haftasına ulaştınız bu hafta sonunda artık 6 aylık hamilesiniz demektir. 6. ayını bitirip 25. Haftada 7. Aya gireceksiniz. Özellikle 6.aydan sonra gebeliğinizi dışarıdan bakıldığında çok net gözlemlenmekte olup sizde çok iyi fark ediyor olacaksınız. Son aylara yaklaştıkça sizdeki heyecan katla artış gösterecek olup artık gün saymaya başladınız bile..
Bebeğiniz artık kocaman bir fetus o artık 650 gr ve haftalar ilerledikçe bebeğinizde hızla kilo alımına ve büyümeye başlayacaktır. 24. Hafta itibari ile anne adayında mide şikayetleri gözükebilir ve genelde tüm hamile bayanlarda mide yanması baş gösterir, doktorunuz bu konu ile ilgilide size uygun ilacı veriyor olacaktır.

Annedeki Değişiklikler
Eğer göbek deliğiniz tam olarak dışarı fırladıysa klubümüze hoşgeldiniz. Her bebek bekleyen annenin göbek deliği şişen rahim yolundaki herşeyi ittiği için fırlar. Doğumdan sonra herşey normale dönmeli, naveliniz (ve vücudunuzdaki diğer bölümlerinde) biraz esnemiş durabilir. Bunu annelerin taktığı herhangi bir onur bagde olarak düşünün. Başka hangi gebelik belirtisi sizi rahatsız edebilir? Muhtemelen rahatsız hissiz el bilekleriniz ve parmaklarınız, bunun da nedeni carpal tunnel sendromudur. (korkmayın bu hisler doğurduğunuzda geçecek)

Son haftalarda rahminmizin üst kısmı göbek deliğinize kadar gelmişti, şimdi ise bir futbol topu kadar. Pek çok kadın 24-28. haftaları arası glukoz testine girer. Bu test hamilelikte ki şekerinizin oranını ölçer. Eğer tedavi olmamış bir diyabet hastasıysanız normal doğumda riskiniz olabilir ve sezeryanla doğum yapabilirsiniz. Çünkü tedavi olmayan diyabet bebeğinizin özellikle üst kısmının çok fazla büyümesine neden olur. Ayrıca bebeğinizin doğduktan sonra kan oranı düşük olabilir ve çeşitli komplikasyonlar olablir. Bu testin pozitif çıkması sizin diyabetik olduğunuz anlamına gelmesi şart değildir. Ama ne olduğunu öğrenmek için Glukoz toleransı testine girmeniz gerekmektedir.

24 haftalık gebe kadının 6 ve üstü kilo alması beklenir. Ortalama kiloya sahip bir anne adayı için tavsiye edilen gebeliği 4-9 kilo alarak tamamlamasıdır. Sağlıklı beslenmeyi temel alın ve elinizden geldiğince egzersiz yapın.


Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,