Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 23. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_23.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 23. hafta Göbeğinizdeki Çizgiyi Farkettinizmi !

Bebeğiniz
Küçük bebeğiniz bu haftada biraz kilo alacak. Yağ depoları vücudundaki boşlukları doldurmaya başlayacak. Bu hafta başından itibaren kiloları almaya başlayacak tabiki sizde. Şu anda yaklaşık 30cm ve 500gr. Büyük bir mango boyutunda. Bu ay sonunda şimdiki kilosunun 2 katı olacak. Şimdi bebeğinizin organları ve kemikleri cildinden görünür şekilde olacak. Gelişen damarlar ve atardamarların neden olduğu kırmızı görüntünün yerine yağ depolanmaya başladıkça transparan görüntüsü yok olacak.

Radyoyu açın ve müzikle dans edin. Bebeğinizin hareket hissinin gelişmesiyle bebeğiniz sizin hareketlerinizi hissedebilir. Kıyafetlerinizin altından bebeğinizin kıvrıldığını görebilirsiniz. Akciğerlerinde ki kan damarları nefes almasına hazırlanması için gelişmekte. Kulaklarının iyice gelişmesiyle artık dışarıda ki sesleri daha da iyi duyuyor. Yüksek sesler, elektrik süpürgesi, köpek havlaması, artık ona daha tanıdık.

Annedeki Değişiklikler
Eğer karnınızın altında koyu bir çizgi farkederseniz merhaba o linea nigra. O çizgi her zaman oradaydı fakat siz hamilelik hormonlarının neden olduğu yüksek pigmentasyon yaşamadığınızdan bunu farketmemiş olabilirsiniz. Aynı sebepten dolayı areolas ve baş ve çene çevrenizde de olabilir. 6.ayda diğer cilt değişiklikleri kırmızı avuç içleri ve solelar, mavi lekeli bacaklar, pişik ve cilt tagleri. Unutmadan bir de kaşınan karın.

Özellikle günün sonunda ve yaz sıcağında ayak bileklerinizin ve ayaklarınızın şiştiğini farkedebilirsiniz. Bacaklarınızda ki dolaşımın az olması şişme ve ödeme neden olabilir. Vücudunuz bebeğinizin doğumundan sonra ekstra olan sıvılardan kurtulacaktır. Bu da doğum sonrası neden çok idrara çıktığınızı ve terlediğinizi açıklar. Bu oluncaya kadar uyurken, sol tarafınıza doğru yatmaya çalışın, ayaklarınızı olabildiğince yukarıda tutun,uzun süre oturmayın ve ayakta uzun süre kalmayın. Düzenli olarak egzersiz yapmaya ve bunu yaparken rahat ayakkabılar giymeye çalışın. Çok terliyor olabilirsiniz, bunu dengelemek için bol sıvı tüketmeye çalışın. Hamilelikte pek çok egzema çeşidi doğal olsa da, aşırı terleme pre-eklempsiye yani yüksek tansiyona işaret olabilir. Elleriniz, avucunuz veya ayaklarınız normale göre aşırı terliyorsa doktorunuzla bunu paylaşın.

Anne adayımız kilo almaya devam ediyorsun. Eğer ortalama bir kiloya sahipsen 23 hafta gebelik sürecinde tavsiye edilen ağırlık 6 kilodur. Bu hafta itibariyle bundan daha fazla alabilirsin. Ama unutma her kadın farklı oranda kilo alır. Sadece size tavisye edilen oranda kilo almaya özen gösterin.


  1. (1) Yorum “Gebelikte 23. Hafta ve Annedeki Değişiklikler”

  2. yusuf Diyor ki :

    videoyu iyi dinle


    20 Haziran 2013 saat 23:42.

Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,