Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 22. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_22.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 22. hafta Bebeğiniz Büyük Bir Muz Boyutunda !

Bebeğiniz
Bebeğiniz şu an yaklaşık 28 cm ve 453gr. Cildi gitgide daha az transparan olmakta çünkü beyin ve sinir gelişimi için gerekli olduğundan yağ depolamaya başladı.Ama küçük bebeğiniz (şimdi kafasında kaş, kirpik ve biraz saç olan) karanlık ve aydınlığı ayırt edebiliyor. Sesinizi, kalp atışlarınızı, guruldayan midenizi ve sürekli vücudunuzda dolaşan kan kanallarındaki sesi duyabiliyor. Beyin ve sinir uçları gelişti yüzüne uzanıp sadece dokunma hissini deneyimlemek isteyecektir.

Bebeğinizin yüzü gitgide daha belirginleşiyor, burun köprüsü henüz oluşmadığı için düğme gibi bir burnu var. Göz kapakları, kaşları,dudakları ayırt ediliyor artık. Gözleri gelişmiş durumda ama irisi oluşmadığı için gözlerinin rengi yok, kaşları oluştu.

22.haftada bebeğinizin vücudunda kıllar oluşur, bu kıllar vücudunun üzerinde ki beyaz nemli sıvı olan verniz caseosayı tutar. Bu sıvı da bebeğinizin cildinin amniyotik sıvıdan dolayı çok kırışmasını engeller. Bebeğinizin kemik ilikleride oluşmuştur ve kırmızı kan hücresi üretmektedir.

Annedeki Değişiklikler
Kramplar daha sık görülmeye başlar. Bazan aşırı derecede rahatsız edici olabilir. Braxton-Hicks denen günde 4-5 kez, ağrısız, yaklaşık bir dakika süren rahim kasılmaları görülebilir. Rahim göbeğin iki parmak üzerine kadar büyümüştür.

Etkinliği tartışılmakla birlikte, krampları önlemek için kalsiyum ve potasyumdan zengin yiyecekler alabilirsiniz. Yatmadan önce ılık bir bardak süt, muz,portakal faydalı olabilir. Kramp olustuğunda sertleşen kasın tersi yönde bacaklarınızı germek krampın daha çabuk düzelmesini sağlayacaktır.

Ne kadar kilo aldığınıza inanabiliyor musunuz? 22.hafta itibartiyle eğer ortalama bir kiloda gebe kaldıysanız sizden beklenen 5-6 kilodur. Bu zamandan sonra her hafta yaklaşık 400 gr. alacaksınız.
Doğuma kadar eğer normal kiloda gebe kaldıysanız 11-15 arasında kilo almış olmanız gerekir. Çok kilolu gebe kalanlar için 6 ile 11’dir. Eğer çok zayıf gebe kaldıysanız bu oran 12 ile 18 kilo arasındadır.

Hamileliğinizde bu haftadan sonra aşağıdaki şikayetlerden en az birini yaşarsanız hemen doktorunuza başvurun…

-şiddettli baş ağrıları
-yüzde elde uyuşma hissi
-şiddettli karın ağrısı
-bebeğinizin hareketlerinde azalma
-vajinal kanamalar


Yorum Yazın

Etiketler:, , ,