Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 21. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_21.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 21. hafta Şimdi Tekme Zamanı :)

Bebeğiniz
Bebeğiniz ne kadar büyük? Bebeğiniz bu hafta büyük ölçülerde bir muz kadar muzlardan bahsetmişken eğer bir tane yerseniz bebeğinizin de tatma şansı olacaktır. Çünkü bebeğiniz her gün beslenme, hidrasyon ve sindirim çalışmaları için biraz amniyotik sıvı yutabiliyor, böylece menünüzde ne varsa ondan yiyecektir.

Bebeğiniz bu hafta 345gr. ve 27cm., uzunluğunu yeşil soğanla kıyaslayabilirsiniz. Büyüme hızı biraz azalmış olsa da hala dikkat çekecek bir şekilde büyüyor. 21. haftada bebeğinizin cildi, organları, sinir sistemi hala gelişiyor ve olgunlaşıyor.

İçeride dövüş sanatları icraat etmeye başladığını hissedeceksiniz, karnınızda çırpınmaya başlamıştır. Ayrıca onun tekmelerini artık daha net hissetmektesiniz. Artık kaşları ve göz kapakları var, eğer kızınız olucaksa vajinası oluşmaya başladı.

Her ne kadar sindirim sistemi oluşumu tamamen bitmediyse de bebeğiniz de olgunlaşmakta. Bağırsakları da rahatlamakta, genel olarak bebeğiniz amniyotik sıvı yutmakta bu da sindirim sistemini olgunlaştırıyor.

Gelecekte ki çocuğunuzun sinir yolları olgunlaşmakta yine de hareketlerini çok az kontrol edebiliyor. Eğer ikizlere hamileyseniz çocuklarınız bu hafta itibariyle birbirlerini fark ediyorlar ve birbirlerini tutmaya ve tekmelemeye çalışıyorlar. Ne kadar tatlı değil mi?

21. haftada bebeğinizin el ve ayak tırnakları da büyümekte ama henüz çok sert değiller,bu da kendilerine zarar vermelerine engel oluyor.

Annedeki Değişiklikler
Karnınız ve göğüsleriniz büyürken birkaç çatlak farkedebilirsiniz. Bu kırmızı, pembe ve mor çatlaklar hamilelik sırasında vücudunuz esnerken cildinizin altındaki destekleyici dokulardan kaynaklı görünüler. Her kadında olmaz, eğer anneniz hamilelik sırasında çatlak sorunu yaşadıysa veya birden kilo aldıysanız yaşarsınız. Hadi şimdi vücudunuzun kurumasına engel olmak için kakao yağından sürmeye başlayın.

Bu hafta rahminiz büyümeye devam ediyor. Neyse ki karnınız hala katlanılabilir bir boyutta bu da size hareket etme özgürlüğü tanıyor. Yine de hamilelik kıyafetleri bakmaya artık başlayın! Gelişen moda sektörü sayesinde hamileyken de stil sahibi olabilirsiniz.

21.haftada bebeğinizin hareketlerini hissediyorsunuzdur. Hala hissetmiyorsanız endişelenmeyin. Kilolu ve obez kadınlar ve plesantası karnının önünde olanlar bebeklerinin hareketlerini daha geç hissederler. Geçen hafta bebeğinizin cinsiyetini öğrendiniz mi? Öğrendiyseniz bu hafta bebek odasını dekore etmeye başlayabilirsiniz. Bebeğinizin gelişini kutlamak için eğlenceli bir yol olacaktır. Enerjiniz hala çok yüksekse düzenli egzersiz yapmaya devam edin. Hamilelik boyunca fit olmak sizi doğumda daha güçlü yapar ve doğum sonrası kilolarınızı daha çabuk verirsiniz.

Büyük ihtimalle her hafta 500gr-1kg arası alıyorsunuz. Normal boyutta bir kadın 21.haftada toplam 4.5-6kg almış olabilir. Bundan daha az yada daha fazla almış olabilirsiniz,herkesin bedeni farklıdır. Pek çok hamile kadın hamileliklerinin bir noktasında aniden kilo aldıklarını söylerler. Bu normal bir şeydir bir anda çok kilo alabilirsiniz ama bu geçicidir,kilo alım hızı sonradan yavaşlar.


Yorum Yazın

Etiketler:, , ,