Gebelikte 20. Hafta ve Annedeki Değişiklikler | Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 20. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_20.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 20. hafta Tebrikler Yolu Yarıladınız !

Bebeğiniz
Bebeğinizde olan değişimler Baş – popo uzunluğu 14 -16 cm , ağırlığı 320 gr kadardır. Bebek artık sesleri duymaya başlar. Konuşmalarınızı, kalp ve barsak seslerinizi hatta vücudunuzun dışından gelen sesleri duyabilir. Yakınınızda oluşan yüksek seslere irkilerek, hatta elleriyle kulaklarını kapatarak tepki gösterir. Artık daha fazla hareket etmektedir. Döner, kıvrılır, yumruk ve tekmeler atar. Yeni doğan bir bebek gibi uyku ve uyanıklık dönemleri yaşar. Kız bebeklerin yumurtalıklarında yaklaşık 6 milyon yumurta hücresi vardır. Vajinası oluşmaya başlamıştır. Saç ve tırnakları uzamaya devam eder.

Annedeki Değişiklikler
Şimdi hamileliğinizin ortasındasınız 20 haftanız daha kaldı. Bebeğiniz artık sizin için daha gerçek çünkü bütün hareketlerini hissedebiliyorsunuz. Henüz hissetmediyseniz panik olmayın, ilk hamileliklerini yaşayanlar bunu 22. haftaya kadar hisseder. Sabırlı olun çok yakında onu hissetmeye başlayacaksınız.

Cildinizde değişim fark ettiniz mi? 20. haftada teninizin bazı yerlerinde koyulaşmalar olabilir. Göğüs ucunuzun çevresi çoktan koyulmuş olabilir. Çil yada benlerinizin de rengi koyulaşırsa şaşırmayın. Hormonal değişimler geçici olarak melanin artmasına neden olabilir. Melanin artmasıyla kloazmada görülebilir. Yüzünüzde de, burun, elmacık kemiği, alın, üst dudak ve çenede koyu lekeler görebilirsiniz. Bunlar ikinci 3 aylık dönemde yaygın olarak görülür. Bebeğinizin doğumuyla beraber bu lekeler geçecektir. Kloazma riskini azaltmak için güneşten olabildiğince korunun.


Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,