Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 19. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_19.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 19. hafta Bebeğinizin 5 Duyu Organı Gelişiyor !

Bebeğiniz
Baş – popo uzunluğu 12,5-14 cm, ağırlığı 220 gr kadardır. Büyüme yavaşlamıştır. Ancak bebeğin sinir ve kas iskelet sistemi hızla olgunlaşmaktadır. Refleksleri artar, esner, gerinir, surat asar. Tat duyusu gelişir; acı ve tatlıyı ayırt eder. Yutar ve hıçkırır. Gözler yüzün ön bölümüne yerleşir, retina ışığı algılamaya başlar. Karından tutulan çok güçlü ışığa karşı gözlerini korur. Hala kıkırdak şeklinde olan kemikler, kemikleşmeye başlar. İlk kemikleşenler, bacak ve köprücük kemikleridir. Kulaklar son yerini alır. İç kulak kemikleri ve sinir uçları gelişmeye başlar. Yakında annenin kalp atışlarını ve göbek kordonundaki kan akımının çıkardığı sesleri duymaya başlayacaktır. Yüksek seslerden irkilebilir.

Annedeki Değişiklikler
Gebelik boyunca bacak krampları çok normaldir. (kimse neden olduğunu bilmez ama çoğu zaman nedenleri basınç uygulanan kan damarları ve kas yorgunluğudur) ve geceleri daha sık olur. Aynı zamanda el ve ayaklarınızdaki karıncalanma ve hissizlikte merak konunuz olabilir. Garip bir his ama normaldir muhtemel nedeni ise vücut şişkinliğinizin sinirlere uyguladığı basınçtır.

Bu hafta rahminiz göbek deliğinizin altına kadar gelmiş durumda. Günler geçtikçe daha hamile gözüküyorsunuz. Alt karnınızda bir sızı hissedebilirsiniz. Bu 19. haftada çok sık görülebilir ve bir süre daha olacaktır.

Gelecek hafta bebeğinizin cinsiyeti belli olacak. Yani bu hafta bebek isimlerini düşünmek doğru bir hafta. Partnerinizin ve sizin sevdiğiniz isimlerin bir listesini yapın. Gelecek hafta da bebeğin ismini belirlersiniz. Hamilelik boyunca bebeği ismiyle çağırmak çok eğlenceli olabiliyor!


Yorum Yazın

Etiketler:, , , , , ,