Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 18. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_18.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 18. hafta Bebeğiniz Cinsiyetinizi Göstermeyi Bekliyor :)

Bebeğiniz
Bebeğiniz şu anda yaklaşık 200 gram ve 14cm.Bundan bir ay önce sadece 40 gramdı,inanabiliyor musunuz? Şimdiye kadar plesanta bebeğinizden daha uzundu ama 18. hafta itibariyle bebeğiniz plesantadan daha uzun. Plesanta hala büyümekte ama daha önceki kadar hızlı değil.

Bu haftayla beraber bebeğinizin kalbinde bir kusur varsa ultrason sayesinde ortaya çıkar. Eğer bir anormallik saptanırsa,bebeğiniz doğduktan sonra oluşabilecek durumlara ve müdahalelere kendinizi hazırlarsınız. Kol ve bacaklarını esnetmekle meşgul. Kan dolaşımı cildinden gözükmekte ve kulakları da artık olması gereken yerde. Sinirlerinde miyelin oluşmakta ve bu oluşum doğumundan bir yıl sonraya kadar devam edecek. Kızınız olacaksa rahmi ve fallop borusu oluşmakta, erkek ise onunda cinsel organları oluşmakta ama ultrasonda bunu sizden saklayabilir.

Bebeğinizin akciğerleri gelişmeye devam etmekte. Daha şimdiden dışarıda ki sesleri duyabilir;o yüzden elektrik süpürgesini açtığınızda bebeğiniz tekme atarsa şaşırmayın! İç kulaklarıda gelişmeye devam ediyor ama ikinci üç aylık dönemin sonuna kadar tamamlanmayacak.

Sırt ağrılarınız sizi rahatsız ediyor olabilir, ama bebeğiniz ilk hareketlerini yapmak için hazırlanıyor.Onun rahmin içinde yaptığı hareketleri hissedebileceğiniz kadar büyük. Aynı zamanda esneme ve hıçkırma yeteneklerini- bunları da yakın bir zamanda hissedebilirsiniz- ayak parmakları ve parmak izini geliştiriyor.

Annedeki Değişiklikler
Artık rahminiz göbeğinizin tam altında. Hamileliğiniz gözükmekte ve karnınız büyümekte olduğu için uyumak rahatsız edici. Özellikle son 3 aylık dönemde yapmanız gereken şey uyurken sol tarafınıza doğru yatmak. Eğer hala hamile yastıklarını keşfetmediyseniz, keşfetmenin tam vakti.
Pek çok kadın 18-20 haftaları arasında ultrasona girer. Bu bebeğinizin düzgün büyüyüp büyümediğini gösterir. Ayrıca doktorunuz bebeğin plesantasına ve göbek kordonuna bakıp doğum tarihinin doğru olup olmadığını söyler.


  1. (1) Yorum “Gebelikte 18. Hafta ve Annedeki Değişiklikler”

  2. Ali Diyor ki :

    eşim ilk hamileliğini yaşıyor ve 18. hafata bebeğin hareketlerini hissediyor. Videoda tam bu anne adayları için tavsiye veriyordu doktor bey ama kesildi çok mereak ediyoruz :)


    10 Ağustos 2013 saat 14:07.

Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,