Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 17. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_17.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 17.hafta Yutma ve Emme Yetenekleri Gelişiyor !

Bebeğiniz
Bebeğinizin bu haftada baş – popo uzunluğu 11 – 12 cm, ağırlığı 180 gr kadardır. Bebeğin vücudunda artık yağ depolanmaya başlar. Bu yağ doğumdan sonra bebeğinizin ısı düzenlenmesi için kullanılacaktır. Bebek içerisinde yüzdügü sıvı başlangıçta bebek cildi ve plesenta – kordon zarlarından sızarak oluşurken, artık akciğerlerden salınan sıvılar ve böbrekten atılan idrardan oluşmaktadır. Bu sıvı çocuk tarafından yutulup akciğerler ve mide barsak sisteminden dolaşıma geçerek, böbrekler tarafından idrar şeklinde tekrar kese içine atılır. Gebelik ilerledikçe çocugun içinde yüzdüğü sıvının büyük bir kısmını kendi idrarı oluşturacaktır. Artık bebeğin karaciğeri bazı görevlere başlar (kan yapımı, safra yapımı). Saç, kaş ve kirpikleri belirginleşmiştir.

Annedeki Değişiklikler
Etrafınızdaki herkes karnınıza dokunabilmek için yarışacak. Bundan hoşlanıyorsanız sorun yok.. Ama hoşlanmıyorsanız kibar ve kesin konuşun. Alerjenlere karşı hassasiyet yaşayacaksınız ama bunlar tamamen normal ve iştahınız çok artacak.

Büyük ihtimalle gitgide kilo almaktasınız. Rahminiz gitgide büyüyor. Yine de karnınız çok büyük olmadığı için bir kaç hafta daha hamileliğinizi saklayabilirsiniz. Daha önce hamilelik geçiren kadınlar şimdiden bebeğin hareketlerini hisseder. İlk kez anne olacakların ise hissetmesi ise 18. haftada gerçekleşir.

Bu hafta gayet iyi hissediyor olmalısınız Yorgunluğunuz geçici olarak kayboldu ve gayet enerjiksiniz. Hamilelik belirtileriniz sizi çok zorlamıyor. Tatil yapmak için hala güzel zamanlar. Artık ağırlık merkeziniz değişmiştir, yani kendinizi dengesiz hissedebilirsiniz. Düşme riskini minimuma indirmek için bastığınız yerlere dikkat edin, ve yüksek topuklu ayakkabılar giymeyin. Mide ekşimesi ve hazımsızlık bu hafta da görülen normal belirtilerdendir. Hormonal ve fiziksel değişimlerinizden dolayı bunlar olmaktadır. Protesteron ve östrojen hormonlarından dolayı reflü görülebilir. Ayak ve ayak bileğinde ödem ve şişme de bu hafta da çok görülür. Kan dolaşımının azalmasından dolayı bu gerçekleşebilir, gayet doğaldır. Bunu azaltmak için çok su için ve düzenli spor yapın.


 1. 3 Yorum “Gebelikte 17. Hafta ve Annedeki Değişiklikler”

 2. bebektan Diyor ki :

  hamileliğimin 17.haftasındayız.bebeğim ve ben sağlıklıyız ama hiç kilo almadım.gelişimi normal midir?


  26 Nisan 2014 saat 09:47.

 3. admin Diyor ki :

  herşey yolundaysa ne gerek var kiloya şanslısınız :) sağlıklı doğumlar diliyoruz size


  28 Nisan 2014 saat 11:29.

 4. sağsağlim Diyor ki :

  17 haftalık hamileyim sağ kasığımda batma var bunun nedeni nedir acaba?


  06 Şubat 2015 saat 01:09.

Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,