Gebelikte 16. Hafta ve Annedeki Değişiklikler | Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 16. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_16.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 16. hafta Bebeğinizden Mesaj Var! Anne Baba Sizi Duyuyorum :)

Bebeğiniz
Hızlı büyümeye hazır olun. Gelecek haftalarda bebeğiniz kilosunu iki katına çıkartacak ve daha da uzayacak. Şu an da 11,4cm ve 99 gram, bir avokado boyutunda. Bacakları oldukça gelişmiştir, kafası şimdiye kadar ki en dik haldedir.

Kulaklarında yer alan kemikler sayesinde muhtemelen şu anda sesinizi, eşinizle konuşmalarınızı ve arabada şarkı söylerken sizi duyuyor olabilir. Bu sese alışmaya çalışırken bu arada küçük kasları özellikle arkasındakiler güç kazanıyor biraz daha dik durabilmesi için. Yüz kaslarıda gelişiyor bu erken aşamada şimdilik kaş çatabiliyor ve gözlerini kısabiliyor. Ve gözleri çalışmaya başlıyor az da olsa yanlara doğru bakabiliyor ve ışığa duyarlılaşıyor ama göz kapakları hala kapalı.

Bu haftanın heyecan verici gelişmesi: bebeğinizin yüz kasları yüzünü buruşturmasını sağlayacak kadar gelişmiş durumda. Ancak henüz yüz ifadelerini kontrol edemiyor. Bu gelecek haftalarda değişecek.

Bebeğiniz artık kafasını eskisine göre daha kuvetle tutuyor. Gözleri ve kulakları da olması gereken yerde. 16. hafta itibariyle bebeğinizin saçları da oluşmaya başlıyor. Ama şu anda oluşan saçları gerçek saç rengi değil, hatta doğumdan sonra bile saçlarının rengi değişecektir.

Bu hafta ilk defa bebeğinizin vücudu kafasından daha büyük. Gün geçtikçe vücudu daha orantılı olmakta.Artık bebeğinizin göbek kordonu kendi beline bağlanmış durumda ve besinlerini buradan alıyor.

Annedeki Değişiklikler
Rahminiz kasık kemiğiniz ve göbeğiniz arasında bir yerde. Hamileliğinizin ilk zamanlarına göre daha iyi hissediyorsunuz. Şu an da mod değişimleriniz azalmış durumda, bulantınız da kaybolmuş durumda ve hamilelikten dolayı cildiniz parlıyor.Yakında hamileliğin en güzel zamanlarını yaşayacaksanız: bebeğinizin hareketlerini hissedeceksiniz. Bazı kadınlar bunu 16. haftada hissederken bazıları 18. haftada hisseder. Eğer ilk bebeğinizse panik olmayın 20. haftada hissetmeye başlayabilirsiniz. İlk hissettiğinizde gaz sancısı gibi gelse de, haftalar geçtikçe tekmeler daha sertleşecek ve daha iyi hissedeceksiniz.Artık belinizle vedalaşın! Bundan böyle ayırt edilebilir bir beliniz yok. Ama endişelenmeyin beliniz bir gün geri gelecek. Genellikle hamile kadınlar bu durumdan oldukça mutlu olur! Artık hamilelikleri saklanamayacak boyuttadır.


Yorum Yazın

Etiketler:, , , , ,