Gebelikte 15. Hafta ve Annedeki Değişiklikler | Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 15. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_15.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 15. hafta Bebeğiniz Hareket Halinde !

Bebeğiniz
Hamilelik hormonlarının verdiği rahatsızlıkları düşünmek yerine bebeğinize odaklanın. Bu hafta bebeğiniz 10cm ve 70 gr büyük bir armut büyüklüğünde. Kulakları kafasının iki yanında yer aldı ve gözleri yüzünün ön tarafına yerleşiyor. Bununla da kalmıyor el ve ayak parmaklarını oynatabiliyor, rahim dışındaki hayata uyum sağlamak için nefes hareketleri yapıyor.

Şu anda burnu ve üst solunum yolunda amniyotik sıvıyı hareket ettiriyor; bu da ciğerlerindeki ilkel hava keseciklerinin gelişmesine yardımcı oluyor. Bacakları kollarından daha hızlı uzuyor, kol ve bacak eklemlerini oynatabiliyor. Göz kapakları hala kapalı da olsa, ışığı hissedebiliyor. Eğer karnınıza bir ışık yansıtsanız bebeğiniz bu ışığı hisseder. Eğer bu hafta ultrasona girerseniz çocuğunuzun cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Ama bebeğinizin pozisyonundan dolayı cinsiyetini öğrenemezseniz de hayal kırıklığına uğramayın.

Rahminizin içini görebilseydiniz bebeğinizin transparan cildinden mavi damarları farkederdiniz.
Bu haftada bebeğiniz kıl üretiyor, doğuma bir kaç hafta kala ise saçları oluşacak. Bebeğinizin kemikleri ise bu hafta itibariyle sertleşmekte. Zamanını daha çok nefes almaya çalışarak ve parmağını emerek geçiriyor.

Annedeki Değişiklikler
Gebelik hormonları vücudunuzu zorluyor özellikle diş sağlığınızı, iltihaplanmalara neden oluyor ve onları plak ve plaklara karşı daha duyarlı yapıyor. Daha öncelerde çok sağlıklı olan dişetleriniz artık çk daha hassas ve kanamaya hazır olabilir. Bununla birlikte kronik burun tıkanıklığı ve hatta burun kanamaları bile yaşıyor olabilirsiniz.

Karnınızda normale göre bir şişlik farkedeceksiniz. Gelecek haftalarda doktorunuz bebeğin gelişimini görmek için rahminizi ölçmeye başlayacak. Bu ölçümlerde doğumun gerçekleşeceği gün hakkında daha net bir fikir verecek.

Bu hafta bebeğinizle konuşmaya başlamanız için çok güzel bir zaman. Bebeğinizin kulakları dışarıda ki sesleri duyabilecek kadar gelişti. Annesinin sesini duyabilir artık. Ona kitap okumayı deneyebilirsiniz.

Ruh haliniz sürekli değişiyor olabilir. Hayatınızda olacak büyük değişimler sizi strese sokabilir, bebeğinizin sağlığı için endişe duyuyor olabilirsiniz. Kendinizi germemeye çalışın.


  1. (1) Yorum “Gebelikte 15. Hafta ve Annedeki Değişiklikler”

  2. pelin Diyor ki :

    Artik bu haftarabali sonra sac boyatabilirmiyiz


    03 Haziran 2013 saat 23:35.

Yorum Yazın

Etiketler:, , , , ,