Gebelikte 14. Hafta ve Annedeki Değişiklikler | Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 14. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_14.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 14. hafta Bebeğiniz Gözlerini Kısmaya Başladı !

Bebeğiniz
Artık bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor ve plesantadan direk besinleri alıyor. Plesanta yokken beslenmeyi sağlayan vitellüs kesesi tamamen kaybomuş durumda. Günler geçtikçe bebeğinizin vücudu daha orantılı olmaya başlıyor. Bu haftada bebeğin kulakları kafasının yanlarına doğru gidiyor, gözleri de birbirine yaklaşmaya başlıyor. Kaşları da çıkmaya başlıyor. Çok yakında ayırt edilebilir bir yüzü olacak.

Bu haftanın büyük gelişmesi: Bebeğiniz artık gözlerini kısabiliyor, kaşlarını çatabiliyor,yüzünü buruşturabiliyor, işiyor ve muhtemelen parmağını emiyor! Beyni hızla geliştiği için artık bunları yapabiliyor. Artık böbrekleri idrar üretiyor ve kendisini saran amniyotik sıvıdan kurtuluyor! Eğer ultrasona girerseniz, parmağını emdiğini farkedebilirsiniz.

Bir diğer gelişme:bebeğiniz uzuyor! Artık tam 42 gram ve 9 cm,bir limon formatında. Vücudu kafasından daha hızlı gelişmekte. Boynu uzamakta ve kolları da artık orantılı bir durumda. Karaciğeri safra üretmekte, dalağı da kırmızı kan hücresi üretmekte. Ayakları çok küçük olduğu için, tekme atmasına rağmen bunu hissedemezsiniz.

Her hareketinde artık eskisi gibi anlamsızca ellerini kollarını oynatmıyor. Bu haftaki diğer gelişimler arasında kendi çatısını oluşturması ve bağırsak aktivileri var (ağzının içinde). Bağırsakları artık mekonyum üretmeye başlar. Aynı zamanda onu sıcak tutacak saç oluşmaya başlıyor buna lanugo deniyor. Korkmayın, doğum sonrasında bu saçlar dökülecek bebeğiniz ileriki aylarda yağ depolamaya başlayacak ve bebeğinizi sıcak tutacaktır.

Annedeki Değişiklikler
İkinci 3 aylık döneme hoşgeldiniz! Enerjiniz geri dönmüş durumda, göğüsleriniz daha az hassas ve mide bulantınız tamamen kaybolmuş olabilir. Artık karnınızın biraz çıkmış olması, hamile olduğunuzun net bir kanıtı! Plan yapmak, hayal kurmak ve keyfini çıkarmak için biraz zaman ayırın. Bebeğiniz ve kendiniz için endişelenmeniz normal ama iyi düşünmeye çalışın.

Ruh haliniz sürekli değişiyorsa, çok duygusalsanız, biraz rahatlamaya çalışın. Hormon seviyesinden ve hayatınızın tamamen değişecek olmasından dolayı bunlar çok normaldir. Başa çıkmak için ailenizle yada yakın arkadaşlarınızla hissettiklerinizi konuşmayı deneyin.

Bu sırada bu güzel zamanı iyi değerlendirin. Partnerinizle tatile çıkabilirsiniz. Bu dönem enerjinizin yüksek olması ve karnınızın çok da büyümemiş olması nedeniyle seyahat etmek için en güzel zamandır.

İkinci üç aylık döneme hoşgeldiniz. Göğüsleriniz artık geçen dönem ki kadar hassas değil ve enerji seviyeniz yeniden artıyor. Daha iyi haberler verelim; sabah bulantılarınız azalıyor.. Karnınızda gebelik ağrıları hissedeceksiniz çünkü rahminizi destekleyen kaslar esneyecek. Bu da alt karnınızda ağrıya neden olacak ağrıyla orantılı olarak artacak bu acı bebeğinizi beklediğiniz günlere kadar çok fazla ağrılı olmayacak.

Bu hafta itibariyle 2,5 kilo almış olabilirsiniz. Bazıları daha az, bazıları daha çok kazanır. Bu verdiğimiz sayı sadece ortalamadır. Eğer çoklu hamilelik yaşıyorsanız daha çok kilo almışsınızdır.


  1. (1) Yorum “Gebelikte 14. Hafta ve Annedeki Değişiklikler”

  2. zelal Diyor ki :

    14 haftalık gebeyim halen mide bulantılarım kasık ağrılarım şiddetli bir şekilde dewam ediyor sizce bu normal mi yoksa doktoruma gözükmelimiim


    01 Mayıs 2013 saat 13:20.

Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,