Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 13. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_13.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 13. hafta Bebeğiniz Artık Bir Şeftali Büyüklüğünde !

Bebeğiniz
Şu anda yaklaşık 7 cm ve 28 gram, şeftali büyüklüğünde olmasının dışında kafası boyunun yarısı büyüklüğünde o yüzden dışarıdan bakıldığında bir uzaylıya benziyor. Doğum yaptığınızda kafası vücudunun 4/3’ü büyüklüğünde olacak. İçeride başka neler oluyor? Bacak ve kollarındaki kemikler oluşmaya başlıyor ve bağırsakları göbek kordondan çıkıp karnında oluşmaya başlıyor ve ses telleri de yapım halinde. Bilinçsizce ellerini ve ayaklarını oynattığından baş parmağını ağzına götürebilir, bir yeni doğan olduğunda bu hareketi emerek yapacak.

Kolları ve bacakları uzuyor ve kas kontrolü gelişiyor. Ama hala çok küçük bir kas kontrolüne sahip bu gelecek haftalarda değişecek. Şimdiye kadar bebeğinizin gözleri kafasının iki yanındaydı artık gözleri birbirine yaklaşıyor; çok yakında olması gereken yerde olacaktır. Parmakları ayrılmış durumda ve hepsi aynı uzunlukta, ayak bileği eklemleri de olgunlaşmakta.

Cildi ise hala transparan çünkü vücudunda hiç yağ yok. İkinci üç aylık dönemde vücudu yağ biriktirmeye başlayınca, cildinin transparanlığı azalacak. Bebeğinizin bağırsağı da daha hareketli artık, bebeğin pankreası insülin üretmekte, pankreas, doğum sonrasında bebeğin şeker seviyesini ayarlamakta ki temel organı olacak. Bebeğiniz beyni de gelişmekte: sol ve sağ hemisferleri birbirleriyle bağlantıya geçmekte. Beyin geliştikçe, bebeğinizin hareketleri üzerindeki kontrolleri artacaktır. 10 hafta sonra ise bebeğinizin beyni tamamen gelişmiş olacaktır.

Annedeki Değişiklikler
Tebrikler, ilk üç aylık dönemin sonuna geldiniz. Gelecek hafta, hamileliğin balayı zamanı olan ikinci üç aylık döneme gireceksiniz. Artık düşük riskiniz oldukça az. Düşüklerin %80’i 12. haftaya kadar oluyor. 13-19. hafta arası düşük yaşama ihtimaliniz 1/5.

Artık hamileliğiniz belli oluyor. Bebeğinizin hızlı gelişiminden ve rahminizin büyümesinden dolayı karnınız az da olsa çıkmış durumda. Yine de karnınız çok büyük değil ve hamile kıyafetlerine ihtiyacınız olmayabilir. Ancak daha bol kıyafetler giyme vaktiniz geldi.

Vücudunun alt kısımlarında bazı değişiklikler var: Bunlardan bir tanesi; leukorrhea isimli ince hafif kokulu sütümsü vajinal akıntı. Bu sizin doğum kanalınızı enfeksiyondan korur ve vajinanızdaki bakterileri sağlıklı oranda tutar. Zararsız akıntı ilerleyen haftalarda artabilir bu yüzden yanınızda bolca ped bulundurun.

İki Kişilik Beslenme/Demir açısından oldukça zengin öneriler

-yağsız kırmızı et
-ton balığı
-üzüm
-sakatatlar ve karaciğer


 1. 5 Yorum “Gebelikte 13. Hafta ve Annedeki Değişiklikler”

 2. bahtinur mutlu Diyor ki :

  merhaba,12. haftam bitti ve ben hala et yemekte zorlandığım için, işin açıkçası eti sevmediğim için bebeğimde maalesef etten faydalanamıyor.
  Acaba et yemediğim için bebeğimde herhangi bir sıkıntı oluşup olmayacağını öğrenmek istiyorum. lütfen yardım edin. ilginize şimdiden teşekkürler.


  12 Haziran 2013 saat 10:23.

 3. admin Diyor ki :

  hamilelikte bebeğiniz için et yemeniz önemli bu konuda çok zorlanmıyorsanız yemenizde fayda var.Bu konuyu doktorunuza da mutlaka danışın.


  20 Haziran 2013 saat 17:16.

 4. fatoş Diyor ki :

  meraba ben hamileliğimin 13. haftasındayım bende et ve sebze yemiyorum ancak bolca c vitanemini meyve yiyorum cok süt ürünleri tüketiyorum balık ve et yemiyorum bebeğimin gelişimine ne gibi bi zararım olur


  02 Nisan 2014 saat 21:04.

 5. admin Diyor ki :

  balık ve et yemeniz bebeğiniz için çok önemli bu konuda doktorunuza hemen başvurun eşdeğer gıda önerilerinde yada takviye birşeyler önericektir size.


  13 Nisan 2014 saat 12:08.

 6. Hatice Uçar Diyor ki :

  Bende 13 haftalık gebeyim, mide bulantılarım yüzünden etten iyice soğudum, bebeğim meyve çocuğu olacak resmen, mide bulantıları için ne önerirsiniz?


  30 Mayıs 2014 saat 21:33.

Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,