Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 12. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_12.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 12.hafta Parmaklar Oynuyor Riskler Azalıyor !

Bebeğiniz
Bu haftanın en dramatik gelişmesi: refleksler. Bebeğinizin parmakları açılıp kapanmaya başlıyor. Ayak parmakları kıvrılacak, göz kasları çalışacak,ağzı hareketler yapacak. Aslında karnınızı dürtseniz, bebeğiniz size karşılık verir. Ama siz bunu hissetmezsiniz. Bağırsakları, göbek kordonunun içinde hızla büyüdü şimdi karın boşluğunda hareketlilik başlar ve böbrekler idrar dışkılamaya başlayacaktır.

Bütün sistemi tamamlandı ama olgunlaşması için biraz daha vakti var. Fetal sindirim sistemi yemek yerken ihtiyacı olacak kasılma alıştırmalarını yapmaya başladı. Kemik iliği beyaz kan hücreleri yapımıyla meşgul bunlara güvenli yerinden çıktığında bakterilerle savsaşmasına yardımcı olacaktır. Hipofiz bezi ileride kendi bebeklerini yapabilmesi için hormon üretimine başladı. Beyni hormonlar üretmekte ve sinir hücreleri büyük bir hızla büyüyor,beyin sinopsları da oluşmakta bu da bebeğinizin artık bazı acıları hissedebileceği anlamına gelir.

Bebeğin böbrekleri de idrar üretecek kadar gelişti. Kalp atışları çok hızlı. Ortalama bir dakika da 167 kere kalbi atıyor. Bu bir yetişkinin kalp atışının iki karı. İkinci üç aylık dönemde kalp atışları yavaşlamaya başlayacak.

Göbek bağı 12. haftada tamamen oluşmuş durumda ama hamileliğin devamıyla beraber uzamaya devam edecek. Göbek bağı hamilelikte en önemli rollerden birine sahiptir. Oksijen ve besin maddeleri plesantayla taşınmaktadır.

Annedeki Değişiklikler
Bebeğiniz hakkındaki bütün bu değişiklikler çok cazip gelebilir fakat siz başka bir hamilelik belirtisiyle uğraşıyorsunuz: baş dönmesi. Çoğu kadın gebelik sırasında progesteronun neden olduğu bebeğinize kan gidebilmesi için kan damarlarını gevşetmesinden dolayı bunu yaşar. Beyninize ve vücudunuza olan kan akışındaki düşüş aynı zamanda kan şekeri seviyenizide düşürür. Dengenizi sağlamak için düzenli beslenin, gerektiğinde dinlenin ve ayağa yavaş kalkın.

Haftalardır hamileliğinizin ne zaman gözükeceğini merak ediyordunuz. Artık merak etmenize gerek yok. Pek çok kadın 12. hafta da hamileliklerini göstermeye başlar. Kocaman bir göbeğiniz olmasa da bariz bir değişim var. Eğer ikizlere hamileyseniz yada önceden hamile kaldıysanız karnınız ilk hamileliğini yaşayanlara göre daha büyüktür. Karnınız belli oluyorsa, tebrikler! Artık düşük riskiniz oldukça azalmıştır. Pek çok düşük 12. haftadan önce görülür. Bu hafta büyük haberi aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmanız için mükkemmel bir hafta!Rahminiz, karnınıza doğru büyüdü. Özellikle ilk hamileliğiniz değilse,hamile kıyafetleri giymeye başlamış olabilirsiniz. Hala hamilelik kıyafetlerine ihtiyaç duymuyorsanız da kuşkusuz eski kıyafetleriniz dar ve rahatsız edici gelmeye başlamıştır.

İki Kişilik Beslenme/Protein açısından oldukça zengin öneriler

-balık / tavuk eti
-yoğurt
-yer fıstığı
-fıstık ezmesi
-az yağlı kırmızı et
-yumurta
-kaşar peyniri
-soya/mercimek


 1. 5 Yorum “Gebelikte 12. Hafta ve Annedeki Değişiklikler”

 2. hülya Diyor ki :

  11 haftalık gebeyim ama karnımdaki bebeği 3 haftadır hissediyorum ben çok yorulunca yada üzülünce rahim kısmımın kasıldığını hissedyorum.garip çünkü bundan önce 2 gebeliğim daha oldu ama ben hiç böyle hisetmemiştim


  03 Temmuz 2013 saat 19:03.

 3. admin Diyor ki :

  hamilelik boyunca sakin , huzurlu zamanlar geçirmeye özen göstermenizi tavsiye ederiz.2. gebeliklerde bebeği erken hissetmeniz çok normal.


  05 Temmuz 2013 saat 15:57.

 4. asuman öz Diyor ki :

  ben bu hafta 12. haftaya girdim. dün biraz ağır iş yapmıştım, belim çok ağrıdı, bugün de içime kuşku düştü, acaba bebeğe bir şey mi oldu diye. normalde aç kaldığım zaman midem bulanırdı, bugün sabahtan beri bir şey yemedim, hiç midem bulanmıyor. acaba 3. aya girdim diye mi, yoksa bebeğin başına Allah korusun bir şey mi gelmiştir, lütfen acele cevap verirseniz çok sevinirim.


  26 Kasım 2013 saat 11:29.

 5. hilmiye bıyık Diyor ki :

  ben 9 haftalık hamileyim kasık agrilarim oluyor gece agrilarla uyaniyorum mide bulantimda çok vardi bi kaç gündür fazla yok yemek kokularini duymak bile istemiyorum ilk hamileliğin ve karnim ne zaman cikicak heyecanla bekliyorum tabi cinsiyetini de ruyalarimda sürekli erkek bebek görüyorum;)


  07 Haziran 2014 saat 21:58.

 6. fatma Diyor ki :

  merhabalar 12 haftalık hamileyim ilk gebeliğim. kasık ve bel agrısı dışında hiç bir şikayetim yok.oda ayakta fazla kalınca ve üzülünce. fakat bi hafta öncesinden beri ben de dokununca hissedebiliyorum. yumurta gibi sert birşey geziyor kasıklarımda. sol taraf karnımın üzerine yattıgımda eger o yuvarlak ordaysa rahatsız ediyor. hissettiğim bebeğimmi çok merak ediorum. birde etrafımdaki kişiler cok geziyosa karnında düşer erken doğum olur diyorlar dogrumudur.elimle o sertliğe dokunmam zarar verirmi. lütfen cevap verin teşekkürler.


  23 Ekim 2014 saat 09:36.

Yorum Yazın

Etiketler:, , , , ,