Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 11. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_11.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 11.hafta Yüz Şekli Belirginleşiyor !

Bebeğiniz
Bebeğinizin yaklaşık 4 gram ağırlığında 27-35 mm uzunluğunda.Saç kökleri büyüyor, tırnakları uzuyor eğer kız ise yumurtalıkla büyüyor. Elleri ve kolları son haline yakın kulakları, burun delikleri açılıyor, dili, ağzındaki palate ve görünür meme uçları var. Ayak ve ellerinde parmakları var artık ağ şeklinde birbirine yapışık değiller.Dış genital gelişimi başladı.Hızlı gelişen beyin çalışmaları dolayısıyla en büyük yeri kafası kaplıyor.Artık bebeğinizi ultrasonda daha net görme şansına ulaştınız.

Annedeki Değişiklikler
Eğer siz de pek çok kadın gibiyseniz, şu an da biraz daha enerjik hissedeceksiniz ve bulantınız azalmakta olabilir. Maalesef hormonal değişimden dolayı sindirim yavaşladığı için kabızlık çekebilirsiniz. Yine hormonal değişimlerden dolayı mide ekşimesi de yaşayabilirsiniz. Unutmayın ki tüm bu rahatsızlıkların güzel bir nedeni var.

Sabah bulantılarınızdan dolayı hala kilo almadıysanız endişelenmeyin,pek çok kadın ilk 3 aylık dönemde yaklaşık 1-2 kilo alabilir,yakında iştahınız artacaktır. Çok yakında her hafta 1 kilo almaya başlayacaksınız.Kilo aldıkça, bu alınan kiloları göğüslerinize ve kalçalarınıza aldığınızı fark edeceksiniz. Bazı kadınlar ise karın ve bel bölgesine kilo alır, bunlar daha çok genlerinizle ilgilidir.
Kiloların nereye gittiğini kontrol edemeseniz de, ne kadar kilo alacağınızı kontrol edebilirsiniz. Sağlıklı bir bebek için yaklaşık 11-15 kilo alımı normaldir. Normalde zayıfsanız daha fazla, kiloluysanız daha az kilo almalısınız. Sağlıklı kilo almak için dengeli beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya dikkat edin.
Karnınız hala gözükmese de kendinizi hamile hissediyorsunuz. Hala yorgunluk ve sabah bulantısından şikayetçiyseniz, merak etmeyin 1-2 hafta içinde bu rahatsızlıklar azalacak.

Bu Haftanın Belirgin Şikayetleri
-Bacak krampları
-bel ve sırt ağrıları
-Mide ekşimesi
-Baş ağrısı
-Ağlama ve sinirlilik hissi
-Yorgunluk uyku basması
-Kabızlık( her sabah 2 adet kayısı kurusu ılık su bağırsaklarınızı hareketlendir)
-Mide bulantıları
-Göğüslerde hassasiyet ve koyulaşma
-Mide yanması
-İdrara sık çıkma
-Hızlı uzayan saç ve tırnaklar

İki Kişilik Beslenme/Kalsiyum açısından oldukça zengin öneriler

-günlük pastörize süt(şişe tercih edilmeli)
-sardalya balığı
-peynir çeşitleri
-taze badem

 

Bu haftalarda doktorunuz sizden 2 li tarama testi isteyecektir.


Yorum Yazın

Etiketler:, , , , ,