Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelikte 10. Hafta ve Annedeki Değişiklikler

gebelik_10.hafta_ultrason_goruntusu

Gebelikte 10. hafta Bebeğiniz artık bir embriyo değil!

Bebeğiniz
Fetal döneme girmiş bulunmaktayız, gelişiminin en kritik kısmı tamamlandı, organ ve dokuları hızla gelişiyor. Artık sıvı yutuyor ve hayati organları, böbrekleri, bağırsakları,beyni ve karaciğeri (artık vitelüs kesesi yok olmakta) fonksiyonlarına başlıyor ve hamileliğiniz boyunca buna devam edecek.
Diger gelişmeler, artık bebeğinizin uzuvları kıvrılabiliyor. Elleri bileklerine doğru esniyor ve ayakları da vücudunun önünde birleşebiliyor. Omurgasının taslağı da yarı saydam cildin de görülüyor. Belkemiği sinirleri omuriliklerinden esnemekte. Alnında da beyninin gelişmesinden dolayı geçici bir şişkinlik var. Ve alnı çok geniş durumda vücudunun yarısını oluşturuyor. Yaklaşık 6 mm, gelecek haftalarda şu anda ki halinin iki katı olacak.
İleride diz ve bilek olacak bacaklarında boşluklar oluşuyor ve o küçük kollarında artık dirsekler var. küçük ağzının içinde dişetlerinin altında küçük dişler oluşmaya başlıyor. Böbrekleri ve midesi hızla harekete geçiyor, sindirilebilen sıvılar ve urine üretmeye başlıyor ve eğer erkekse testisleri testosteron yapmaya başlıyor.

Bu hafta bebeğiniz gelişimi açısından mihenk taşı. Onuncu haftanın sonunda bebeğiniz artık embriyo değil fetus olacak. Fetal dönemde bebeğinizin büyüme hızı maksimuma ulaşacak ve artık doğuştan gelen sakatlık riski azalmıştır.

İlk defa fetal dönemde bebeğinizin el ve ayak parmakları ayrılmıştır. Artık kol ve bacaklarını bükebilir ve tırnakları oluşmaktadır. Bu hafta bebeğinizin cildi saydamdır ama kılları cildini kaplamaya başlamıştır. Omurgasının temel parçaları ve belkemiği sinirleri de görülebilir durumdadır. Artık plesanta görevini yapmaya başladığı için vitellüs kesesi kaybolur. Bu hafta da bebeğiniz yutma işlevini de yapmaktadır. Amniyotik sıvı yutmaktadır. Bunu doğumdan sonra nefes alması için bir süreç olarak düşünün. Amniyotik sıvı ayrıca solunum ve sindirim sisteminin gelişimine katkıda bulunur.

Annedeki Değişiklikler
Bir sonra ki doktor muayenesinde, bebeğinizin kalp atışlarını duyabileceksiniz. Pek çok kadın bebeğin kalp atışının dört nala giden bir at sesi gibi olduğunu ve ilk defa bunu duymanın çok dokunaklı olduğunu söyler.
Hamile kalmadan önce rahminiz küçük bir armut boyutundaydı bu hafta itibariyle kocaman bir greyfurt gibi olduğunu söyleyebiliriz. Hamile kıyafeti giymeye hazır olabilirsiniz de olmayabilirsiniz de. Eski kıyafetleriniz artık rahatsız ve dardır, göğüsleriniz sütyene sığmamaktadır. Spor seviyenize göre hamileliğiniz boyunca da bazı aktiviteler yapabilirsiniz. Yüzmek ve yürümek tüm dokuz ay boyunca harika bir seçim olacaktır. Egzersiz sizi kuvvetli ve dayanıklı yapar. Böylece hamileliğiniz ve sonrasında rahat edersiniz, aldığınız kiloları daha kolay verirsiniz.
Bu hafta hamileliğinizi göstermek istemenize rağmen büyük ihtimalle göstermiyorsunuzdur. Pek çok kadının karnı ikinci üç aylık dönemde çıkar. Karnınıza dikkat edin, bir sonraki haftalarda partneriniz profilinizde ki değişiklikleri fark edecektir. Onuncu hafta da karnınız yuvarlaklaşmaya başlamış olabilir.

Hamileliğiniz belli olmasa da hamile hissediyorsunuz, sabah bulantısı, yorgunluk ve başka belirtilerden dolayı ilk üç aylık dönemden nefret edebilirsiniz. Neyse ki, hamileliğin mükemmel kısmına, ikinci üç aylık dönem, ulaşmanıza sadece üç hafta kaldı.
gebe annelerde bulunan hormonlar kasları gevşeterek bağırsakların işini yavaşlatıyor onları tembel ve gazlı yapıyor. Tahıl ve sebzeler yardımcı olabilir bunun yanında bol suve egzersizde yardımcı olacaktır. Aynı zamanda baş ağrıları ile uğraşıyor olabilirsiniz ve vücudunu kan desteğini artırdığından damarlar görünür hale gelebilir (gebelik sürecinde 20’den 40’a yükselecektir).

Bu Haftanın Belirgin Şikayetleri
-Mide ekşimesi
-Baş ağrısı
-Ağlama ve sinirlilik hissi
-Yorgunluk uyku basması
-Kabızlık( her sabah 2 adet kayısı kurusu ılık su bağırsaklarınızı hareketlendir)
-Mide bulantıları
-Göğüslerde hassasiyet ve koyulaşma
-Mide yanması
-İdrara sık çıkma


 1. 9 Yorum “Gebelikte 10. Hafta ve Annedeki Değişiklikler”

 2. mehtap zehiroglu Diyor ki :

  10 haftalik hamileyim cok miydem bulaniyor ve siskinlik cok fazla ne yapabilirim


  24 Nisan 2014 saat 00:34.

 3. admin Diyor ki :

  rahatsızlık şişkinlik yapan yiyeceklerden bu ara uzak durmanız gerekiyor.sağlıklı doğumlar dileriz:)


  28 Nisan 2014 saat 14:20.

 4. esra Diyor ki :

  Merhaba ben 18 şubatta arkadan ilişkiye girdim erkek arkadaşımla.22 şubatta Regli oldum . 22 martta adet görmedim tam 3 kere gebelik testi yaptim negatif çıktı. Doktora gittim adet olmuyorum diye ultrasyona girdim kist olduğunu söyledi. Progestan verdi 18 nisanda kullandım 25 nisanda adet oldum ara ara sandim var. Hamilelige dahil hiç bir belirti yok ama hamile olmaktan korkuyorum . Sizce varmidir birsey


  05 Mayıs 2014 saat 11:44.

 5. tugba Diyor ki :

  8 haftalik hamiletim ve kabizlik cekiyorum cok sikintidayim yaaaa


  13 Mayıs 2014 saat 17:04.

 6. aysun Diyor ki :

  MERHBA BEN 10 HAFA OLDU ADETGORMUYORUM VEDE BURDAKI AYNI SYELERI YASIYROUM AMA SU AR KI 7 HAFTDA KAHFE RENGI AKINTI GORDUM BU NEYIN NESI ACBA VEDE BEL AGRIM COKKK


  18 Mayıs 2014 saat 14:10.

 7. aylüh Diyor ki :

  bende onuncu haftadayım. su hiç içemiyorum. içince kusuyorum. ne yapmam gerek?


  23 Haziran 2014 saat 13:58.

 8. FİLİZ YALÇIN Diyor ki :

  Bende 10 haftalık gebeyim.şişkinlik için az ve sık yemeni öneririm birde hergün soda içmelisin.asidik yemekten uzak durun.2 lt su içmeye çalışın.


  26 Haziran 2014 saat 11:18.

 9. ela Diyor ki :

  Karın ve kasık ağrısı var 10.haftadayım bıçak girer gibi sancı oluyor normal midir


  04 Temmuz 2014 saat 15:23.

 10. gozde Diyor ki :

  kizlar bnm ikinci gebeligim.. hic sikinti yapmayin eger su icemiyorsan onun yerine taze sikilmis sevdigin meyve suyunu yap ic. o kasilmalarda bu ayda cok.normal ara ara yapar. . hersey normL.. bulantiniz vatrsa zencefil cayi var dogadanin doktorunuza danisip sabah ogle aksam icin bulantiya cok iyi gelio:))


  05 Kasım 2014 saat 22:27.

Yorum Yazın

Etiketler:, , , , , ,