Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelik ve İş Hayatı

3

 

Gebelik süreniz boyunca çalışıyorsanız kesinlikle doğru koşullarda ve kendinizi çok yormadan çalışmanız gerekmektedir. Bunun kolay tarafları sürekli oturarak ya da ayakta kalarak değil de düzenli kısa yürüyüşler ve hareket  halinde gün içerisinde rahatlayabilirsiniz.

İşyerinin çalışma koşulları ne kadar ağır olursa olsun, her anne adayının yasal sınırlar kapsamında çalışma süresi üst sınırı, yasal izin ve istirahat hakları vardır. Uygulamada bu hakların çok fazla gündeme getirilmediğini ve adeta bu hakların yok sayıldığını görmekteyiz. Anne adaylarının mevzuatı araştırmaları ve haklarını iyi bilmeleri önemlidir. Bunun yanında bedensel olarak yüksek performans gerektiren işler de dâhil olmak üzere çoğu mesleğin gerektirdiği iş yükü, hamileliği devam ettirmeye uygundur, ancak özellikle ruhsal stresi ve “koşuşturmacası” yüksek işler erken doğum riskini artırabilir.

Bu tür işlerde çalışan anne adaylarının doğum öncesi iznini doğum sonrasına erteleme hakkını kullanmadan direkt olarak zamanında doğum öncesi iznine ayrılmaları önemlidir.

Çalışan anne adayları en düzensiz beslenen grubu oluşturur. Bunun nedeni, sabah alelacele bir şeyler atıştırılarak güne başlanması, öğlen işyerinde çıkan yemeğin isteğe göre değiştirilmemesi, istenmeyen yemeği yemek yerine yine başka şeylerle öğünün geçiştirilmesi ve akşama yorgun argın eve gelindiğinde yine alelacele yemek pişirilmesidir.


Yorum Yazın

Etiketler:,