Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelik döneminde müzik

2347095-bebekfotograf8

aGebelik döneminde müzik her şeyin çaresidir. Gebeliğiniz ve bebeğinizin ruhsal gelişimi için mutlaka müzik dinlemelisiniz.

Stres düzeyinin yüksek olduğu zamanlarda ya da belirli bir konuyla zihnimizi yoğun uğraşı içine soktuğumuzda, müzik, sakinleştirip dinlendiren ve daha sağlıklı düşünmemizi sağlayan bir araç olabilmektedir. Psikolojik açıdan sıkıntılı anların fazlaca yaşandığı, annenin çevresine ve kendisine karşı daha hassas olduğu ya da bebeğinin doğumuyla ilgili kaygılandığı; genel olarak her türlü duygunun daha yoğun hissedildiği bir dönem olan hamilelikte; müzik dinlemek bir kaçış yolu olabilmektedir.

Huzurlu Bir Hamilelik Dönemi Önemli

Hamilelik döneminin ne kadar huzurlu geçirdiğiniz, doğum sırasında ve sonrasındaki huzurunuzu etkileyecektir. Hamilelik döneminde sizin ve bebeğiniz için meşgul olduğunuz işlerin haricinde kendinize vakit ayırmanız da gerekmektedir. Kitap okumak, film izlemek gibi aktivitelerin haricinde bebeğinizi de size eşlik ediyor gibi hissedebileceğiniz aktivitelerden biri de müzik dinlemektir.

Ana rahminde yer alan bebekler 16.haftada duymaya başlamaktadır. 24. haftadan itibaren ise, dış dünyadaki sesleri duymaya, kaydetmeye ve yorumlamaya başlamaktadır. 32. haftada duyduğu sesleri hatırlama ve ona göre tepki gösterebilme kabiliyetine sahiptirler. Dolayısıyla, müzik kendi başına da bebeğin gelişimine yardımcı olabilmektedir. Annenin dinlediği müziğin anne karnındaki bebek için de etkili olduğu bilinmekle birlikte; annenin de bu yolla bebeği için iyi bir şey yapmaktan dolayı mutlu olması beklenebilir.


Yorum Yazın