Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelik bulantı ve kusma

2347095-bebekfotograf8

Bazen gebelik döneminde çok bulantı ve kusma olabilir. Bu tamamen sağlıklı bir gebelik geçirdiğinizi gösterir.

Gebeliğin erken dönemlerinde (sıklıkla 6. gebelik haftasından itibaren) bulantıya rastlanır. Bu bulantılar kusmayla, iştahsızlıkla kilo verilmesiyle ve belli kokulara karşı aşırı hassasiyetle beraber olabilir. Bulantı ve kusmalar genellikle sabah daha şiddetli olduğu için bu duruma İngilizce’de “morning sickness” (sabah hastalığı) adı verilmiştir.

Gebelikteki bulantı ve kusmanın gün boyunca sürmesi, ayaktan ilaç tedavisine cevap vermemesi, anne adayının normal beslenmesini, günlük faaliyetlerini engellemesi, genel durumunu bozması ya da kilo kaybına yol açması durumunda Hyperemesis Gravidarum (gebeliğin şiddetli bulantısı) söz konusu olur. İleri inceleme ve tedavi gerektiren bir durumdur.

Gebelikte bulantı ve kusmaya nispeten sık rastlanırken bu denli normal dışı seyir gösteren bulantı ve kusmalara gebeliklerin ancak binde 4’ünde rastlanır.

Hyperemesis Gravidarum genellikle genç yaşta ilk gebeliğini yaşayanlarda daha sık görülür. “Şişman” olanlarda, çoğul gebeliği olanlarda ve sosyokültürel seviyesi yüksek olanlarda nispeten daha sıktır.

Nedenleri

Gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkan fizyolojik estradiol ve HCG hormonları artışının normalden fazla olması ya da seviyeler normal sınırlar içinde olmasına karşın bireysel duyarlılığın yüksek olması bulantılara ve kokulardan tiksinme gibi diğer bazı belirtilere neden olmaktadır.

Mol gebeliği adı verilen anormla gebelik ve çoğul gebelik gibi durumlarda HCG normalden çok fazla üretildiğinden hyperemesis’e sık rastlanır.


Yorum Yazın