Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebelik belirtileri nelerdir

hamile

 

Acaba hamile miyim? Neden adet olmadım? Gebelik belirtileri nelerdir? gibi pek çok soru varsa aklınızda doğru yerdesiniz. Çünkü hayatınızın en özel anının başlayacağı ve bu güzel haberi alacağınız bu günlerde emin olmak isterseniz işte size bir kaç ipucu…

Gebelik için herhangi bir planlama yapmamış olabilirsiniz. Ya da tamamen planlama ile çalışmalara devam edebilir hem ardından bu mutlu haberi almak için artık sabırsızlanabilirsiniz. Bunun için tamamen hazırlıklı olmalı ya da alacağınız bir kaç önlem ile kendinizi sağlama alabilirsiniz. Yapmanız gereken tamamen emin olmak. Peki gebe kalmak için sabırsızlananlar artık öğrenme vakti geldiğini düşünüyorsanız size bir kaç ipucumuz olacak. Gebeliğini öğrenmek için öncesi ve sonra yapacağınız şeyler için hazırlıklı olmalısınız. Kan testi, idrar testi, evde yapılan gebelik testinin ardından sonuç elbet belli olacaktır. lakin yaklaşık 2-3 hafta gecikmenin ardından kesin sonucu alabilir ve evde yaptığınız basit bir test ile bunu öğrenebilirsiniz. Eczanelerden alabileceğiniz uygun fiyatlı gebelik testinin ardından kolaylık evinizde uygulayabilir eğer ki emin değilseniz sonuçtan ertesi gün yaptıracağınız idrar ya da kan testi ile kesin sonucu alabilirsiniz.

Genelde eczanelerden temin edilerek evde uygulanan hazır test kirleriyle idrarda uygulanan gebelik testleri güvenilirlik ve doğruluk açısından %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar doğrultusunda adet gecikmesinin 10 günden az olduğu durumlarda hata oranı %50 civarındadır.

Hamilelik belirtilerine bakıldığında herkese göre farklılık gösterebilir ancak bazı kesinleşmiş belirtileri de göz önünde bulundurmak gerek.Bunlar arasında yer alan en kesin belirti ise; adet gecikmesidir. Anne adaylarının adet dönemlerinde normalin aksine, açık renkte bir kanamayla karşılaşmaları normal adet süreci olmadığı için hamilelik ihtimali oldukça yüksektir.

Gebelik belirtileri arasında en belirgin özelliklerden bir diğeri ise göğüslerdeki hassasiyet. Göğüslerde şişme, ağrı, dokunulamayacak derecede hassaslık ve acı hissedilmesine neden olabilir.Hamileliğin erken dönemlerinde hissedilen belirtilerden biri de  mide bulantısıdır. Genellikle hamileliğin ilk haftasında görülerek, beklenmedik, aşırı mide bulantısıyla beraber bir anda kusma durumu söz konusu olabilir.

Erken gebelik belirtileri arasında kendini hızlıca gösteren belirtilerden biri de aşırı yorgunluk ve uyku halidir. Her zaman uyuduğunuz saatten daha erken uykunuz gelebilir ve sabahları uyanmak zorlaşır. Çabuk yorulmanıza ve halsizleşmenize sebep olabilir.

Hamilelik belirtilerinde iştah açılması veya bazı anne adaylarında yiyeceklerden tiksinme gibi durumlar söz konusu olabilir. Aşerme dönemine geçilmesiyle, mevsimsiz yiyecek isteme başlayabilir ya da normal zamanda tüketmekten keyif aldığı yiyeceklerden tiksinebilir.

Hamilelik belirtileri arasında en sık karşılaşılan durumlardan biri de kokulara karşı duyulan hassasiyet. Özellikle yemek kokusu aşırı düzeyde rahatsız ederek, mide bulantısına sebep olabilir. Sık tuvalete çıkmak erken gebelik belirtileri arasında yer alırken, bazı anne adayları için bu süreç 9 ay boyunca da devam edebilir.

Vücut ısısında meydana gelen, ateşlenmiş hissi yaratan artışlar da yine hamilelik belirtileri arasında yer alıyor.Ruh halinizi de etkileyen gebelik sürecinde hormonların değişimi sebebiyle gülerken birden ağlayabilir, durduk yere heyecanlanabilir ya da kahkahalar atabilirsiniz.


Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,