Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebeliğin 20. haftası

2347097-bebekfotograf6

Gebeliğin 20. Haftasında neler olacak?20 haftalık hameilelik ve devamında neler yaşanacak? Anne ve bebek değişimi nasıl meydana gelecek? Bebeğiniz için merak ettikleriniz burada.

40 haftalık gebelik döneminde 20 haftayı tamamlayarak gebeliğin tam yarısını geçirmiş bulunmaktasınız. Bu dönemde ve sonraki dönemlerde bebeğinizin hareketlerini daha sık ve daha rahat hissedebileceksiniz. Bu haftada anne adayları kendilerini daha pozitif ve daha enerjik hissederler. Hamile kıyafetlerini giymeye başladığınız dönemdesiniz.

hafta hafta gebelik kramp listeSırt ve bel ağrılarınız artarak devam edebilir. Belinizi küçük bir yastıkla destekleyerek oturun. Uzun süre ayakta kalmayın. Bu dönemlerde metabolizma ve hormonlardaki değişimlerden , kilo artışlarından kaynaklanan terleme ve sıcaklık basabilir, İnce ve pamuklu kıyafetler tercih ederek serin ortamlarda durmaya özen gösterin. Kramplarınızın artması sizi gece yarısı uykudan uyandırabilir. Bacaklarınızı gererek ayak parmaklarınızı yukarı doğru esneterek veya bir kaç dakika yürüyerek bu kramplardan kurtulabilirsiniz. Göbek deliği ile kasık arasındaki linea nigra adı verilen koyu kahverengi çizgi iyice belirginleşmeye başlar. Doğumdan bir süre sonra kendiliğinden kaybolur. Hazımsızlık ve mide ekşime şikayetleriniz devam edebilir. Yatmadan 2-3 saat öncesine kadar yediklerinizi sindirmiş olmaya dikkat edin, midenizi rahatsız eden yiyeceklerden uzak durun, her zamanki gibi az ve sık yiyin. Yatarken vücudunuzun üst tarafını yükselterek uyumayı deneyin.


Yorum Yazın

Etiketler:, , ,