Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebeliğin 18. Haftasında Neler Olacak

217121-uyuyanbebekler12

Gebeliğinizin 18. haftasında neler olacak? Bu hafta bebeğiniz nasıl gelişecek ve siz de ne gibi değişiklikler meydana gelecek? Gebeliğin 18. Haftasında Neler bekliyor sizi? Hadi gelin hep beraber bakalım…

Bebeğiniz büyüdü ve artık güçlenerek hareket etmeye başladı. Bebeğinizin hareketlerini her an hissetmeye başlayabilirsiniz. Eğer henüz hissedemiyorsanız endişelenmeyin 20. haftadan sonra daha net ve daha çok hissedeceksiniz. İlk anne adayları için bu durum çok heyecan vericidir. Aslında bebek gün içerisinde bir çok hareket eder. Baş, kol ve bacaklarını gererek, vücudunu döndürerek, tekmeleyerek, fakat bir saniyeden fazla süren ve güçlü olanlar anne tarafından hissedilebilir. Bebeğin anne karnında uyuması 20 dakika ile 2 saat arasında değişebilir.

Bebeğiniz uyurken hareketleri oldukça azalır. Şayet bebek uzun süreden beri hareket etmiyorsa anne adayı sakin ve sessiz bir ortamda bebeğinin hareketlerini takip etmeli ters bir durumda doktoruna danışmalıdır. Bundan sonraki dönemlerde dinlenmek için uzanacağınız ve yatacağınız zaman yastıkla kalçanızı ve bacaklarınızı destekleyerek tek bir tarafınıza yana doğru yatmanız da fayda var. Sırt üstü yatmak kalbe giden kanı azaltacağından ve rahim damarlarına baskı yapacağından dolayı önerilmemektedir.

 


Yorum Yazın

Etiketler:, , ,