Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebeliğin 15. Haftası

135701-uyuyan-melekler---2

Gebeliğinizin 15. Haftasında muhteşem hisleri yaşamaya başlayacaksınız ve hem anne olmaya bir adım daha yaklaşacaksınız. Peki bu hafta sizi ne gibi gelişimeler bekliyor.

Bebeğiniz büyüyor ve rahmin leğen kemiklerinin dışa doğru yükselmesiyle karnınız daha belirgin hale gelmeye başlamıştır. Elinizle karnınıza dokunduğunuzda uterusu bir top gibi hissedebilirsiniz. Artık dışardan bakıldığında hamile olduğunuz anlaşılır. Mide içerisindeki asit yemek borusunda geriye doğru kaçarak tahriş eder ve bu sebeplegebelikte varis çorabı liste midenizde yanma hissedebilirsiniz. Damarlarınızdaki kan hacmi gebelik öncesine göre 2 kat arttığı için burun kanaması ve burun tıkanıklığı görülebilir.

Artan kan miktarı bebeğinizin ihtiyaçlarının karşılanması gebelikte varis oluşumu listeaçısından önemlidir. Buna bağlı olarak kalbiniz daha çok çalışmaktadır. Cildinizde çil gibi koyulaşma, chlosma denilen gebelik maskesi değişiklikleri fazlalaşabilir. Bu değişiklikler gebelikten sonra kendiliğinden kaybolur. Bacaklardaki toplardamarlar belirginleşir ve varis oluşur. Bu dönemlerde varis ve hemoroid gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Gerekirse varis çorapları giyebilir, yattığınız zaman bacaklarınızı kalbiniz düzeyine kadar yükselterek dinlenebilirsiniz. Diş ve diş etlerinizin kontrollerini gebelik dönemlerinde yaptırabilirsiniz.


Yorum Yazın

Etiketler:, ,