Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebeliğin 13. Haftası

Gebelikte Vitamin Kullanımı

Gebeliğin 13. Haftasında neler olacak? Gebeliğin 13. Haftasında bizi neler bekliyor? Gebeliğin 13. Haftası ve bebeğinizin gelişimi hakkında her şey burada.

klınıza gelecek ilk soru ise bebeğinizin cinsiyetinin ne olduğudur. Bebeğin cinsiyeti bu haftalarda belirleniyor olsa da bu kesin sonuç olmayabilir. Bu haftalarda bebeğin cinsel organı henüz daha genital tüberkül adını verdiğimiz farklılaşarak ya kız ya da erkek çocuğuna dönüşecek bir yapı şeklindedir.

Ultrasonografi de bu genital tüberkülün açısına bebekle olan ilişkisine bakılır; yukarı bakıyorsa erkek veya paralel durumdaysa kızdır, şeklinde yorum yapılır.

Kesin cevabı almak istiyorsanız 16. haftayı beklemeniz gerekiyor çünkü 16. hafta itibariyle gördüğünüz genital tüberkül değil, genital organ olacaktır. 16. hafta itibariyle bebeğin cinsiyeti kesin olarak belirlenir. Bu haftalara gelene kadar anne adaylarında çeşitli hurafeler dolaşır.

Çin takvimine, karnın şekline, doğum tarihine, yediğine içtiğine bakılarak bebeğin cinsiyetini anlamaya çalışırlar. 16. haftadan önce hiç bir ultrason cihazı dahi bebeğin cinsiyetini yüzde yüz belirleyemez, hurafelere inanmayın.


Yorum Yazın

Etiketler:, ,