Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Gebeliğin 12. Haftası

2347097-bebekfotograf6

Gebeliğin 12 haftasında sizi neler bekliyor? Bu hafta bebeğiniz nasıl gelişecek? Siz de ne gibi değişiklikler meydana gelecek? İşte bu hafta hakkında bütün bilmeniz gerekenler…

Gebelik 3 aylık dönemlerden (trimester) oluşur. 12. haftanın sonunda gebeliğin ilk trimesteri bitmiş olur. İlk üç aylık dönemde düşük riski ve en sıkıntılı dönem olduğu için ilk trimesterin sona ermesi anne adayları için daha rahat bir döneme girmelerinin başlangıcıdır. Bu dönemde mide bulantılarınızın ve kusmalarınızın azalmasıyla mide yanma ve ekşime şikayetleriniz artabilir. Memelerde hassasiyet devam edebilir. Gebeliğiniz boyunca plasenta, mideyi yemek borusundan ayıran kapakçıkları rahatlatmaya yarayan progestereon hormonu üretir. Yatış pozisyonuna geçtiğiniz zaman, giderek büyüyen rahminiz mideniz üzerinde basınç yaptığı için mide asitleri boruya kaçarak sizde bir yanma hissi olur.

Bu haftalarda kan hacminin artmasıyla baş ağrısı ve baş dönmesi şikayetleriniz fazlalaşabilir. Karnınızda koyu renkli çizgi (Linealinea nigrea liste nigra) belirmeye başlayabilir. Kilo artışlarınız 1-1,5 kg. olabilir. Uterusun ve diğer genital organların bulunduğu kemik çatısı yani pelvisten uterus yukarı doğru hareket etmeye başlar. Böylelikle mesane üzerindeki baskı ortadan kalkar ve sık idrara çıkma şikayetleriniz azalır. Cildinizde sivilce ve çillenme gibi değişiklikler olabilir. Hanımların saç bakımları için bitkisel içerikli maddelerin kullanılması önerilir. Kimyasal içerikli maddelerin gebelikteki etkileri pek bilinmemektedir.


Yorum Yazın

Etiketler:, , ,