Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Erken doğan bebeklerde neler görülebilir?

217115-uyuyanbebekler6

Erken doğan bebeğiniz için nelere dikkat etmelisiniz? Erken doğum riskiniz varsa bunalrı bilmelisiniz. Prematüre bebeklerin beslenmesi en önemli sorunlardan biridir. Özellikle küçük prematüre bebeklerde, yaşamın ilk günlerinde ortaya çıkan solunum ile ilgili problemler ve sindirim sisteminin tam gelişmemiş olması ağızdan beslenmeyi zorlaştırır. Bunun yerine damar yolundan bebeğe serumla protein ve kalori verilmeye çalışılır. O nedenle doğumdan hemen sonra bebeğe yeterli kalori verilmesi ve beslenmesinin sağlanması oldukça güçtür. Doğumdan sonra olabildiğince erken beslenme bebeklerin taburcu olduktan sonraki büyüme ve gelişmesini etkiler.

Prematüre bebeklerin beslenme sorunları neden kaynaklanır?

Prematüre bebekler, yenidoğan dönemi sonrasında yeme ve beslenme sorunları geliştirebilirler. Bu sorunlar aşağıdaki nedenlerden kaynaklanır:

Bebeğin uzun süreli solunum cihazında kalması ve ağızdan beslenememesi

Bebeğin emme, yutma işlevlerinde gecikmeler ya da sorunlar

Bebeğin halsizliği nedeniyle zor ve yavaş beslenmesi

Gastroözefageal reflü

Araya giren rahatsızlıklar

Solunum sıkıntısının sürmesi

Prematüre bebeklerin (özellikle de 1500 gramın altındakilerin) doğumdan hemen sonra istenilen hızda kilo almaları mümkün değildir. Çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kaldıkları süre içinde büyümeyi yakalayamadıkları gözlenmiştir. Küçük prematüre bebeklerin büyük bir kısmında ilk aylarda yavaş büyüme görülür, bunun etkisiyle yaşamın ilk yıllarında büyüme geriliği görülmekte, bu çocuklar normal boy ve ağırlığa ancak ergenlikten önce erişebilmektedirler.


Yorum Yazın