Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Emzirmenin Anneye Sağladığı Yararlar Nelerdir

Emzirmenin Anneye Sağladığı Yararlar Nelerdir

Emzirmenin Anneye Sağladığı Yararlar Nelerdir? Emzirmenin Anneye Sağladığı Sağlık açısından Yararları nelerdir?

Bebeğinizi kucağınıza aldınız ve en güzel zamanı yani bebeklik çağında doğduğu andan itibaren size o duyguyu yaşatan muhteşem bir şey olan emzirme Tanrının bahşettiği harika bir mucizenin kendisidir. Bebeğiniz için yeryüzünde sizin sütünüzden başka daha sağlıklı ve faydalı başka hiç bir şey yoktur. Günde düzenli olarak 10-12 kez emzirebildiğiniz bebeğiniz gelecekte sağlıklı ve daha dirençli olabilmesi için önemi büyük olan anne sütünün faydaları saymak ile bitmez. Başka hiç bir besinden alamayacağı bu sağlıklı gıda ile ömrü boyunca bedensel ve zihinsel olarak oldukça sağlıklı ve dirençli olacaktır. Peki anne sütünün bebeğinize bir de emzirmenin de anneye olan faydası büyüktür. Anne hem bedensel hem de zihinsel olarak yaşadığı muhteşem rahatlık ve iç güdü ile yavrusunu doyurur. Hamilelik zamanı aldığı kilolarından daha kolay ve kalıcı şekilde kurtulabilir. İşte size saymakta bitmeyecek olan Emzirmenin Anneye Sağladığı Yararlar…

Emzirme sırasında bebeğin hal ve hareketleri bebeğe sağlanan yararlar ve diğer bilgileri sitemizde siz değerli ziyaretçilerimizle paylaştık bu yazımızda ise annelerin bu dönemde kazandığı olumlu sonuçları tek tek ele alacağız. Yazımızın içeriğinde emzirmenin sağlık  ve hormonsal faydalarını bulmanız mümkün olacaktır.

Zayıflama: Annelerin hamilelik döneminde aldığı fazla kilolar sürekli olarak annelerin baş belası olarak karşılaştığı sorunlar arasında yer almaktadır. Bu kilolardan kurtulmak için yoğun çaba harcayan anneler aslında bazı davranışları yanlış yapmaları nedeniyle bu sonuçla karşılaşırlar özellikle emzirme döneminde anneler daha çok sıvı alır ve şekerden oldukça az kullanmaları nedeniyle 6 aylık dönemde emzirmenin anneye sağladığı en büyük fayda kiloların %80′inin verilmesidir. Bu sayede anneler aldıkları fazla kiloları emzirme ile rahatlıkla verebilir.

Rahim Sağlığı: Anne doğum sonrasında bozulan rahim sağlığını yerine getirmesi için yapması gereken en önemli davranış emzirmenin düzenli bir şekilde olmasını sağlamasıdır. Bu dönemde salgılana hormonlar yardımıyla rahim eski büyüklüğüne dönmüş olmaktadır. Ayrıca bu dönemde emzirme işlemi yapana annelerin diğerlerine nazaran daha az rahim kanserine yakalandığı gerçeği bilimsel bir bilgi olarak kaynaklardaki yerini korumaktadır.

Tüm bu olumlu sonuçların yanında aynı zamanda anne sütü sayesinde annelerin daha geç kemik erimesi ile karşılaşması ise bu dönemin olumlu sonuçları arasında gösterilmektedir. Bu dönemde annelerin kazandığı bir sağlık olayı ise daha az meme kanseri ile karşılaşma durumudur. Yazımızın içeriğinde ele aldığımız gibi emzirme işlemi sadece bebekler için değil aynı zamanda anneler içinde büyük bir önem taşır bu sayede anneler hamilelikten önceki yaşantılarına daha kolay bir şekilde döner.


Yorum Yazın

Etiketler:, , ,