Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Emzirme Yöntemleri Nelerdir

Emzirme Yöntemleri Nelerdir? Bebeğinizi en rahat nasıl emzirebilirsiniz? Bebek emzirme yöntemleri nelerdir?

Hem sağlıkla hayatına devam edebilmesi hem de en güzel zamanını yaşayabilmesi için bebeğinizin karnını doyurun ve ona bir doğa mucizesi olan anne sütünü verin. Asla esirgemeyin çünkü hayatı boyunca alabileceği bütün besinlere bedel olan anne sütü gerçek bir değerdir. Bunun için doğumun hemen ardından bütün doktorlar uyarır. Tamamen sağlıklı olanı anne sütüdür ve siz emzirdikçe daha da artacaktır sütünüz. İşte size emzirme teknikleri ve yöntemleri;

1. Kucaklama: En yaygın emzirme pozisyonudur. Pek çok anne için rahat bir tekniktir. Bebeğiniz, onu kucakladığınız kol tarafındaki memeyi emer. Bu pozisyonda sırtınızı destekleyen rahat bir koltuğa oturun. Memenizi elinize C şeklinde tutarak destekleyin. Bebeğinizin yüzü, karnı ve dizleri size dönük biçimde olacak şekilde karnınıza dayayın Bebeğinizin başı dirseğinizin çukur kısmında bulunmalıdır. Kolunuzun yorulmaması için gerekirse bir yastıkla destekleyin.

2. Ters Kucaklama: Prematüre ya da kavramada güçlük çeken bebekler için uygundur. Emzirdiğiniz memenin tersi yönündeki kolunuzla bebeği kavrayın, diğer elinizle başa ya da memeye destek olun.

3. Koltuk Altı: İkizlerde, büyük göğüslü annelerde, düz-çökük meme başı  ya da kavrama güçlüğünde uygundur. Emzireceğiniz göğsün olduğu koltuk altına doğru bebeğinizi uzatın.

4. Yatarak: Sezaryen doğum, problemli vajinal doğum sonrası yorgun anneye dinlenme ve emzirme kolaylığı sağlar. Bebeğin yüzü ve bedeni size dönük olmalıdır.

Bebek memeyi daha iyi nasıl kavrar?

Bebek ağzını iyice açarak ve dilini hareket ettirerek emer. Bebeğinizi yavaşça memeye yaklaştırın, ağzını meme başınıza dokundurun. Bekleyin, bebek iyice ağzını açsın. Sonra bebeği çabuk ve yumuşak bir şekilde memeye yerleştirin. Emzirmenin başlangıcında anne meme ucunda ağrı hissedebilir. Ancak emzirme süresi boyunca meme ucunun devamlı acıması, bebeğin memeyi doğru kavramadığını gösterir. Meme ucunda acı duyulmasının nedeni, bebeğin dilini meme yerine meme ucuna karşı hareket ettirmesidir. Meme ucu ile birlikte çevresindeki koyu kısmı da (areola) kavramış olması gerekmektedir.


Yorum Yazın

Etiketler:, , ,