Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Emzirme Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emzirme Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Emzirme dönemi doğumdan sonraki en önemli ve özel günlerdir.Anne ve bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir.Emzirme döneminde dikkat edilmesi gereken bir çok önemli detay vardır…

Doğumdan sonra gelen sütün rengi kötü. Bu sütü vermesem olur mu?
İlk 72 saat içerisinde verebileceğiniz sarı renkli, koyu kıvamlı kolostrum, bebeğiniz için çok değerli ve gereklidir. Kıvamı ve renginden dolayı pis ya da bozuk olduğu yanılgısına düşmeyin. Kesinlikle su, şekerli su ya da başka gıdalar vermeyin. Bunlar hem bebeğinizin midesini boşuna dolduracak hem de onu tüm hayatı boyunca hastalıklardan koruyacak ilk aşısı niteliğinde olan kolostrumdan mahrum bırakacaktır.

Sütüm gelmiyor. Neden?
Sütünüzün gelmeme sebebi bebeğinizin memeyi kavramak için güçsüz oluşundan ya da sizin yanlış emzirme tekniği kullanmanızdan kaynaklanabilir. Doğru şekilde emzirme konusunda doğumun hemen ardından size emzirme teknikleri konusunda eğitim veren hemşirelerden yardım isteyin.

Bebeğim ağlamıyor. Yine de emzirmeli miyim?
Bebek ağlamıyor ise beslenmesi için kaygılanmanıza gerek yok demektir, aç değildir ya da uykuya daha çok ihtiyacı vardır. Özellikle ilk bebeğini dünyaya getiren annelerde; doğumun verdiği yorgunluk ve halsizlik; bebeğin doğumundan dolayı duyulan heyecan, hassasiyet, koruma duygusuyla birleşince sürekli huzursuz ve tedirgin bir yapı ortaya çıkabilir. Bu süreçte etrafınızda sizin rahatlamanızı sağlayacak tecrübeli ve güvenilir kişilerin olması süt üretiminin artmasını sağlayacaktır.
Unutmayın ilk günlerde emzirme işlemi zor ve zahmetli olacak, anne sütü çabuk hazmedildiği için sık aralıklarla acıkan bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak, bunu düzene sokmak için uğraşacaksınız. Süt üretiminizle bebeğinizin beslenmesinin düzene girmesi birinci haftanın sonuna doğru mümkün olacaktır.

Emzirmek istiyorum ama neden emmiyor?
Yenidoğan bebekler sık aralıklarla beslenir. Ama büyüdükçe öğün sayısı ve aralığı azalır. Pek çok anne gibi siz de bebeğim daha iyi beslensin, aç kalmasın düşüncesiyle onun aç olup olmadığına bakmadan emzirmeye çalışabilirsiniz. Bu durumda bebeğiniz emmek istemiyorsa endişelenmeyin. Çünkü aç olsa huzursuzlanarak ağlar ve memeye yaklaştığında heyecanlanır. Büyüdükçe acıkma süresi de farklılaştığı için bazı öğünlerde kendini tok hissederek emmek isteyebilir. Bu yüzden endişelenmeyin. Emin olun bir sonraki öğün acıkacağı için daha istekli emecektir.

Bebeğime su vermeli miyim?
Anne sütünün %87’si sudur. Bebeğiniz ihtiyacından daha fazlasını anne sütünden alır. Susadığı zamanlarda bile sadece sütünüze vermeniz onun hem su ihtiyacını karşılar hem de fazladan beslemiş olursunuz. Bebeğinize ihtiyacı yokken su verirseniz daha az beslenmesine ve süt kaynağının devamının uyarılmasında azalmaya neden olursunuz. Ayrıca anne sütünün sterilliği bebeğinizin ilk 6 aylık dönemini sağlıklı geçirmesi için çok önemlidir. Anne sütü ile yeterli ölçüde beslenen bebeğinize su dahi vermemelisiniz.

Sütüm yeterli mi?
Anne sütü alan bebeğinizin gelişimi sağlıklı bir şekilde devam eder. Eğer bebeğiniz sadece anne sütüyle beslenerek, kilosunu her ay olması gerektiği düzeyde (600-1200 gram arası) artırabiliyorsa su dahil hiçbir ek gıda vermeyin. Her ay büyüme ve gelişme takiplerini düzenli olarak yaptırın ve olması gereken ağırlık artışını sağlayamadığı ayda ek gıdaya başlayın. Unutmayın, bebeğinizin çok ağlaması, sık sık emmek istemesi, uyumaması sütünüzün yetersiz olduğu anlamına gelmez. Bebeğinize verdiğiniz sütünüz onun büyümesi ve gelişmesinin yanı sıra başta ishal olmak üzere pek çok bulaşıcı hastalığa, kansızlığa, diyabete, alerjilere, obeziteye ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da korunmasını sağlar.

Emzirme araları nasıl olmalı?
Bebeğinizi ilk günler her ağladığında ve her istediğinde emzirin. Bebeğinizi emzirmek için saat aralıkları koymayın, ne kadar sık emerse süt salgılatan hormonlar o kadar çok çalışır ve sütünüz artar. Bebeğinizin gündüz 2 saat, gece 3 saatten daha uzun uyumasına izin vermeden en geç bu aralıklar ile emzirmeye çalışın. Emzirme öncesi bebeğinizin altını değiştirerek aktif olmasını sağlandıktan sonra emzirirseniz daha etkin bir emme sağlayabilirsiniz. Beslenmenin 2-3 saat aralarla yapılması dinlenmenizi dolayısı ile süt yapımınızın da artmasını sağlar.

Emzirme pozisyonu ve tekniği sütümü etkiler mi?
İlk emzirmenin doğum sonrasında ilk 30-60 dakika içerisinde olması gerekir. Emzirme sırasında mümkünse dik oturun. En rahat pozisyonu seçtikten sonra bebeğinizin başı ve vücudu düz olmalı, yüzü memeye dönük ve yakın olmalıdır. Bebeğinizin vücudunu kendi vücudunuza yakın tutmalı, yenidoğan bebeğinizi poposundan desteklemelisiniz. Emzirirken, bebeğinizle göz teması kurun ve onunla yumuşak bir ses tonuyla konuşun. Burun deliklerinin kapanmamasına dikkat edin. Emzirme sırasında göğsünüzü üste başparmak altta dört parmak olacak şekilde desteklemelisiniz (C şeklinde). Emzirmeyi sadece meme ucu ile değil, meme ucu ile birlikte çevresindeki aerola dediğimiz kahverengi bölgeyi de alacak şekilde yapmalısınız. Bu şekilde emme bebeğinizin daha fazla süt almasını sağlarken; göğüs ucu çatlamalarınızı da engeller. Böylece ağrısız bir emzirme süreci geçirebilirsiniz.

Emzirirken bunlara dikkat!
*Emzirme öncesinde eller iki dakika süreyle sabun ve suyla iyice yıkanmalı, temiz havlu ile kurulanmalıdır.
*Emzirme öncesi ve sonrasında memelerin temizlenmesine ve yıkanmasına ihtiyaç yoktur. Bu durum derinin doğal koruyucu özelliğinin kaybolmasına yol açar.
*Anne bebeğini emzirirken rahat bir pozisyonda oturmalı ve kendini rahat hissetmelidir.
*Anne bebeğini tutarken, bebeğin başı ve vücudu düz bir hat üzerinde bulundurulmalı, yüzü memeye doğru, burnu da meme ucunun tam karşısında olmalıdır. Anne ile bebeğin vücudu çok yakın olmalı, bebek sadece baş ve omuzdan değil, kalçasından da desteklenmelidir.
*Annenin avuç içi ve parmakları göğüs duvarına dayalı iken işaret parmağı memenin altına destek yapıyor şekilde olmalı, başparmağını memenin üzerinde meme ucunu bebek için memeye yerleştirmeye elverişli bir duruma getirecek şekilde tutmalıdır.
*Memeyi tüm ağzıyla kavrayabilmesi için meme ucu başparmağın da yardımıyla bebeğin dudaklarına değdirilmeli ve böylece arama refleksi uyandırılmalı, bebeğin ağzının genişçe açılması sağlanmalı, ağzın iyice açılması ile meme bebeğe değil bebek memeye yaklaştırılmalıdır. Meme başının çevresindeki koyu kısım ile birlikte bebeğin ağzına verilmesine dikkat edilmelidir.
*Gerekmedikçe emzirme sırasında anne ve bebeğe dokunulmamalıdır. Hiçbir zaman bebeğin başı memeye doğru itilmemelidir. Çünkü bebek bu harekete çok sinirlenir ve başını inadına geriye doğru atar. Bebeğin memeye iyi yerleşmesi genelde birkaç deneme gerektirir. Anne bazen başka bir pozisyonda rahat emziriyor olabilir. Örneğin; sezaryen sonrasında sırt üstü veya yan yatarak emzirme tercih edilebilir.
*Bebek meme emerken anne diğer eliyle memeyi alttan destekleyerek hafifçe sıkmalı, memeyi bebeğe doğru sıvazlamalıdır.
*Meme parmakla hafifçe üstten bastırılarak bebeğin burun deliklerinin meme içine gömülmesi engellenmelidir.
*Emzirme sırasında rahatsız etmeden bebeğin pozisyonu sık sık değiştirilmeli, böylelikle yalnız bir noktaya değil memenin farklı noktalarına da basınç uygulanması sağlanmalıdır. Emzirme sonunda meme başı çatlaklarına yol açmamak için anne serçe parmağını bebeğin ağzına sokarak memeyi çıkarmalıdır.
*Bebeğin memeye iyi yerleşmediği durumlarda meme başında yara ve çatlaklar oluşabilir. Bu durumda lanolin gibi sade kremler bazen yararlı olabilir, ancak içinde başka madde olmayan sade lanolinli krem bulmak güçtür ve çok da gerekli değildir. Bunun yerine çatlak meme başlarına bitkisel yağ sürülebilir. Bitkisel yağın emzirme öncesi yıkanması gerekmez.
*Daha geç başlayan veya uzun süren meme ucu çatlak ve ağrılarının nedeni mantar enfeksiyonu olabilir. Bunun için doktora başvurulmalıdır.
*Emzirme sonunda anne göğsünü hafifçe sıkarak kalan sütü boşaltmalı, meme başlarının birkaç damla süt ile ıslatılıp, açık havada kuruması sağlanmalıdır.
*Memelerde ağrı varsa emzirmeye daha az ağrılı taraftan başlanmalıdır.
*Başarılı bir emzirme sonunda bebek, eğer başka bir sorunu yoksa (altının kirli olması, gaz sancısı, pişik gibi) genellikle uyur. 2-3 saat sonra yeniden beslenme ihtiyacı duyan bebek huzursuzlanır veya ağlar.
*Emzirme vakti gelmesine rağmen sağlıklı bir bebek sırf beslenme uğruna uykusundan uyandırılmamalıdır. Uykusunu alamayan bebek huzursuz olur ve emmede isteksizleşir. Bebek ilk günlerde 6 saatten fazla ve aralıksız uyuyorsa ve de emmede isteksiz davranıyorsa doktora başvurulmalıdır.
*Bebeğini emziren annelerin kendi beslenmeleri de dengeli ve yeterli olmalıdır. Bol sıvı gıdalar alınmalı, rejim yapılmamalı, sigara, alkol, fazla miktarda kahve ve çay içilmemelidir. Herhangi bir ilaç kullanılması gerekiyorsa doktora başvurulmalıdır.
*Emzirme süresince annelere stresten uzak ve sakin bir ortam yaratılmalıdır.


Yorum Yazın

Etiketler:, , ,