Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Emzirme döneminde bunlara dikkat edin

Gebelik Belirtileri Nelerdir

Emziren anneler birkaç tavsiyemiz olacak. Bunlara kesinlikle dikkat etmelisiniz. Emzirme süresince kullanmak üzere göğsünüzü tam kavrayan, kaliteli bir sutyeni göğüs ölçünüz oturmaya başladığında (doğumun 3. haftasından sonra) deneyerek alın.

* Süt sızmalarını engellemek için göğüs pedi kullanın ve ıslandıkça değiştirin.

* Meme başı ve çevresinde çatlaklar oluşmaması; daha sonrasında ağrılı bir emzirme dönemi yaşamamak için bebeğinizin meme başıyla beraber çevresindeki koyu renkli alanın büyük bir kısmını da ağzına alarak; doğru emdiğinden, meme başını ağzında gevelemediğinden emin olun.

* Emzirme sırasında bebeğinizin burnundan rahat nefes aldığı bir pozisyon alın. Memenizin burun deliklerini kapatmamasına özen gösterin.

* Emzirmeden sonra göğüslerinizin ucunu temiz suyla yıkayın. Arada bir açık bırakarak, havayla temas edip, kendi kendine kurumalarını sağlayın.

* Yeterli anne sütü alan bebek günde 5-6 defa bezini kirletir. Bebeğinizin gelişimini ağırlık ve boy artışı ile değerlendirebilirsiniz. Unutmayın yeterince dinlenemiyorsanız, üzüntülüyseniz, yeterli protein alamıyorsanız sütünüz besleyici olamaz.


Yorum Yazın