Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Doppler ultrason nedir?

217120-uyuyanbebekler11

 

Doppler ultrason nedir? Doppler ultrason neden çekilir? Doppler ultrason ne gibi detaylı sonuçlar verir? İşte bilmek istedikleriniz ve sizi bebeğiniz ile ilgili bilgilendirecek bir detay daha.

Doppler ya da renkli doppler ultrasonografi özellikle gelişme geriliği başta olmak üzere yüksek riskli hamileliklerin takibinde oldukça işe yarar bir yöntemdir. Doppler daha çok yönlendirici bir test olarak geçer. Fakat kimi durumlarda misalen göbek kordon atardamarında ‘ters akım’ ortaya çıkması bebeğin ciddi risk altında olduğunun anlaşılmasını sağlar ve derhal doğumun gerçekleşmesi gerekir.

Ultrason cihazı ses dalgaları ile çalışma prensibine sahiptir. Doppler ultrason bu ses dalgalarının kan damarları içerisinde bulunan kan hücrelerine çarpıp geri yansırken frekans değiştirmesinden faydalanılarak çalışır. Renkli doppler incelemesi ise buna ilave olarak ekrana damarlardaki kanın akış yönünü ve hızını kırmızı-mavi renklerle gözükmesini sağlar. Ekrandaki ortaya çıkan görüntüler damarların üzerinde bu renkler belirir, ayrıca kalp atımına benzer sesler işitilir.

Ultrasonografinin bebeğe hiçbir hasarı dokunmaz. Radyasyon içerme gibi bir durum söz konusu değildir. Oldukça sık şekilde ultrasona girilse dahi, bebeğe bir zararı dokunmaz.

Ultrason ne sıklıkta yapılmalıdır?

Hamileliğin durumuna ve fark edilen risklere göre bu sıklık değişebilse de, genellikle en az olarak belirtilen zamanlarda yapılır. Gerektiği durumlarda, ilave olarak ultrasona girilebilir.

Hamileliğin ilk aylarında

11-14 hafta arasında

18-20 hafta civarında ayrıntılı ultrasonografi

32 hafta dolaylarında

38 hafta dolaylarında


Yorum Yazın