Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Doğuma götüren 6 uygulama

1

Doğuma hazırlık nasıl yapılmalı? Doğum hakkında bilmeniz gereken detaylar nelerdir? Doğum için bunlara dikkat edebilir ve ardından sizi nelerin beklediği konusunda hazırlıklı olabilirsiniz.

1. Doğum kendi başlamalıdır.

2. Annelere doğum boyunca hareket özgürlüğü verilmelidir.

3. Doğum yapan kadınlara duygusal ve fiziksel destek verilmelidir.

4. Doğum eylemi boyunca rutin müdahalelerden kaçınılmalıdır.

5. Doğumda doğal ve aktif ıkınma teknikleri tercih edilmelidir.

6. Doğumdan sonra anne ve bebeği bir arada tutulmalıdır ve emzirme için limitsiz imkan tanınmalıdır.

Sizlere her hafta sıra ile bu 6 uygulamadan bahsedeceğim.

Doğum kendi başlamalıdır.

Burada en önemli konu tıbbı bir gereksinim/tehlike olmadığı sürece patronun bebeğiniz olduğuna inanmak aslında. Vücudunuz tüm hamileliğiniz süresince farklı bir hormon dengesi içine giriyor. Vücudunuz kendi kendini doğuma hazırlıyor. Bebeğiniz de kendini doğuma hazırlıyor. Yavaş yavaş pelvise girmesi, ilerlemesi hep doğuma hazırlık çalışmalarıdır. Bebeğin doğum kanalına girmesi aslında budur. Son haftalarda rahminizde bir takım hareketlenmeler hissedersiniz. Değişim hızlanmaya başlar. Braxton-Hicks olarak bilinen bu dalgalar ile rahminiz artık ısınma hareketlerine başlamıştır. Bu hareketler sayesinde rahim ağzı gittikçe incelir, hatta bazı kişilerde 1-2 santim açıklık oluşur.

Son haftalarda bebeğinizin akciğer gelişimi için süreç hızlanır. Salgılanan bazı maddelerle bebeğinizin doğum sonrasında rahatça nefes alabilmesi için gerekli hazırlıklar tamamlanır. Bebeğiniz koruyucu bir yağ tabakası ile kaplanır.

Bebeğiniz dış dünyada yaşamak için gelişimini tamamladığında, bedeninden salgıladığı bazı maddelerle, annesinde doğum için gerekli hormonların salınmasını tetiklediği yönündedir. Birçok durumda doğumunuz, sadece siz ve bebeğiniz tam olarak hazır olduğunuzda başlayacaktır.

Doğum; normal, doğal ve sağlıklıdır. Tıbbi bir sebep yokken doğumunun erken başlatılması anne ve bebeği üzerinde birçok olumsuz etki bırakabilir. Doğumun kendiliğinden başlamasına izin vermek, bebeğinizin ve bedeninizin doğuma hazır olduğunun en büyük garantisidir.


Yorum Yazın