Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Doğum Sonrası

erken_gebelik

Sağlıklı bir dönemin ardından artık yapabileceğinizin en iyisi ile bebeğinizi dünyaya getirdiniz. Çok şükür her şey yolunda ancak bazen bunalıyor, sıkılıyor ve yalnız kalmak istiyorsanız yapmanız gereken kendinize biraz zaman ayırmak olmalıdır. Çünkü sağlık ve özellikle doğum sonrası annenin ruhsal sağlığı her şeyden önemlidir. Bir kaç saat yalnız kalmak kendini daha da iyi hissettirecek ve bebeğine hem ardından daha da iyi bakmaya başlayacaktır. Şüphesiz ki hayatınızın en zor ama güzle dönemlerini geçiriyorsunuz. İşte bunun için sağlığınızı göz önünde bulundurarak her gün kısa molalar vererek kendinizi toparlamalı ve kendinize daha da iyi bakmalısınız. Bunun için çevrenizdekilerden yardım almalı ve kendinizi nasıl iyi hissediyorsanız boş zamanlarınızda bunları yapmalısınız.

Mükemmel olmanız gerekmiyor Ebeveynlik becerilerinizin mükemmel olması asla beklenilmiyor. Çocuklar oldukça affedici ki bundan biz yetişkinler de ders çıkarmalı! Mükemmel olmakla ilgili strese girmeyin; bunun yerine işler azıcık sarpa sardığında bile muhteşem çocuklarınız tarafından affedileceğiniz ve sevilmeye devam edeceğinizi bilin.

Bebekler camdan yapılmıyor Çoğu ebeveyn bebeklerini taşırken en ufak bir  yanlış hareket ile onları kırabilecekleri endişesi duyar. Elbette kucağınızdaki çocuğunuzu düşürmemek için dikkatli olmalısınız ama aşırı hassasiyet göstermeniz sinirlerinizi gerecek ve hataya daha açık olacaksınız.

Çok fazla banyo iyi değil

Şunu bilmelisiniz ki aşırıya kaçan temizlik bebek için faydalı olmak yerine zarar verici, yıpratıcı. Ciltlerinin kurumasına sebep oluyor. Zaten kirlenmek için pek bir sebepleri yok; büyümeye başladıkça ve oyunlar oynadıkça banyo aralıkları sıklaştırılabilir ama bebekken haftada bir kez yıkanmak onlara yetecektir.

Gürültü onları incitmez Bebeğiniz uyurken özellikle sessizlik yaratma çabanız gereksiz. İşin aslı, bunu yapmanız faydadan çok zarar sağlıyor. Bebekler her türlü ortama uyabilirler. Yarın öbür gün gittiğiniz bir konserde, siz sevdiğiniz grubu dinlerken bebeğiniz de sırtınızda uyusun istiyorsanız odasına yalıtım yaptırmaktan vazgeçseniz iyi olur.

Bebek ağlaması sizi etkileyecek Sadece fiziksel olarak değil, eğer emziriyor iseniz, duygusal olarak da… Bebeğinizin ağlaması ile birlikte göğüslerinizden otomatik olarak süt gelir, dolayısı ile boşa kaynak kaybı yaşamak istemiyorsanız dikkatli olmalısınız. Dahası var. Bebek ağlaması ile ilgili bir diğer ilgi çekici durum da annesi olmasanız bile bir bebeği ağlarken duyduğunuzda bir kadın olarak onu kollarınıza almak için içinizde duyacağınız bastırılmaz istek. Ve anneler için bu hissi 100 ile çarpın!

Delireceksiniz

Daha fazla katlanamayacağınızı düşündüğünüz anlar olacak. Stres ve sıkıntı içinde geçen günler geçirecek ve kendi annenizin bebeğinize göz kulak olacağı saatler için minnettar olacaksınız. Gözyaşları olacak. Karamsar, huysuz ve son derece yorgun olacaksınız. Kulağa depresif mi geliyor? Gelmesin… Çünkü kendinizi ne kadar kötü hissederseniz edin, günün sonunda bebeğinize sarıldığınız ve kokladığınızda ona ne kadar âşık olduğunuzu hatırlayacak ve tüm güçlüklerin üstesinden gelebileceğinizi hissedeceksiniz.

Sizi izliyorlar Bir bebekken bile, çocuğunuz sizinle yakından ilgileniyor. Sizin yaşama şekliniz, ileride bir gün onun kendisi için kuracağı hayatı etkiliyor. Tüm güç ellerinizde, iyi bir insan yetiştirme fırsatı sadece sizin ellerinizde…


Yorum Yazın

Etiketler:, , ,