Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Doğum sonrası cinsellik

Doğum sonrası cinsellik

Hayatınızın en özel ve en güzel zamanını nihayet gerçekleştirdiniz ve bebeğiniz artık güvenle kucağınıza. Hem rahat hem de sağlıklı bir döneme kavuştunuz. Loğusalık döneminizi atlattınız ve artık normal hayatınıza dönme zamanı. Hem aile olarak hem de eşinizle cinsel hayatınızı en sağlıklı şekilde sürdürebilirsiniz. Çünkü artık her şey daha normal ve en önemlisi siz tam bir aile oldunuz.

Loğusalık döneminin hemen ardından cinsel hayatınıza kaldığınız yerden devam etmelisiniz. Zaten birbirinizi yeterince özlemiş ve arzuluyor olmalısınız. Normal bir sürecin ardından eğer herhangi önemli problem yaşanmıyorsa eşinize olan arzularınız üst seviyede olmalı ve kaldığınız yerden cinsel hayatınıza devam etmelisiniz. Doğum sonrası cinsellik bazen istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Lakin biraz özen ve hatta destek ile eksik kalan taraflar düzeltilebilir. Sizin için araştırdık ve Doğum sonrası cinsellik hakkında merak ettiklerinizi sunuyoruz. Eşiniz ve sizin için merak ettiğiniz her şey burada.

Sezaryenle olsun normal doğumla olsun doğum sonu kanaması tümüyle bitmeden ilişkide bulunmak doğru değildir. Genel olarak döl yolunun iltihaptan koruyucu ortamı kanama sırasında etkilenir, mikropların üremesi kolaylaşır. Doğumdan sonra rahim de kolay iltihaplanır.
Bu nedenle kanamanın bitmesini beklemek, iltihaplı hastalıklardan korunmak için doğru bir davranıştır. Kanama ve doğum sonu kanlı akıntılar kesilmiş, doğum kanalı iyileşmişse ve ağrı hissedilmiyorsa cinsel ilişkinin genellikle sakıncası yoktur. Ancak emzirilmiyorsa ilk 25 günde yumurtlama olabileceği bu nedenle de gebelikten korunmak gerektiği unutulmamalıdır.

Doğumdan sonra ne zaman adet görülür? Düzensiz adet görülürse ne yapılmalıdır?

Doğumdan sonraki ilk bir iki ayda kırk sonunda denilen adet kanamasına benzer bir kanama olabilir. Bu kanamanın olması artık adetlerin mutlaka düzene gireceğini göstermez. Bebek yalnız anne sütü ile besleniyorsa genellikle ilk altı ayda adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Bu durumda telaşlanmamak gerekir, zamanla düzene girecektir. Uzun bir süre, 18 aya kadar adet görülmediği de olabilir. Daha da gecikirse veya anne emzirmediği halde adetleri düzensiz olursa doktora başvurmak doğru olur.

Doğumdan sonra gebelikten korunmak gerekir mi?

Hemen yeni bir gebelik istemeyen her çift uygun gördükleri en kısa zamanda korunmaya başlamalıdır. Her çiftte gebelik olasılığı farklıdır, ama doğum yapmış olmak, her an başka bir gebeliğin de olabileceğini düşündürür. Bu gebelik, kısırlık tedavisi sonunda güçlükle elde edilmiş de olsa, aynı sorunun devam edip etmediği belli olmaz. Hemen çocuk istense bile bir süre ara vermek gerekir. İki doğum arasında iki yıldan az olursa sağlık ve yaşam niteliği açısından iki çocuğun da olumsuz olarak etkilenebildiği, annenin de zorluklarla karşılaştığı bilinmektedir. Bu nedenle doğum ister sezaryen ister normal yolla olsun, çiftler en az bir yıl gebelikten korunmalıdır. Bu sürenin üst sınırı yoktur.

 


Yorum Yazın

Etiketler:, ,