Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Doğum Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı

Doğum Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı

 

Doğum Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı? Doğum Sonrası hem bebek hem anne nasıl beslenmeli? Günlük Beslenme Nasıl Olmalı?

Bebeklerin olduğu kadar annelerinde beslenme şekilleri oldukça önemlidir. Çünkü her defasında daha sağlıklı daha güzel ve daha dirençli olabilmek için daha sağlıklı beslenilmelidir. Bebeğiniz için sizin yediğiniz her şeyin önemi oldukça büyüktür. Çünkü sağlıklı bir şekilde beslenmeniz demek anne sütünden bebeğinize geçecek olan bütün vitamin ve besinlerin özeti demektir. Kısa halk dilinde de söylenildiği gibi siz ne yerseniz bebeğiniz de onu yer. Bunun için doğumdan hemen sonra yediğiniz içtiğiniz her şeye çok iyi şekilde dikkat etmeli ve günlük düzeninizi hemen oturtmalısınız. Çünkü sağlıklı ve dirayetli olup bebeğinizle hem daha güzel ilgilenmek ve onu da en az kendiniz kadar beslemek ve hayata hazırlamanız gerekmektedir.

Anne sütü bebeğin sağlıklı olması, dengeli beslenmesi, kolaylıkla sindirilebilmesi ve enfeksiyonlara karşı koruması açısından yeri doldurulamaz bir besindir. Emzirme döneminde süt salgılanması annenin normal gereksinmesinden daha fazla enerji, protein, vitamin ve mineralleri almasını gerektirir. Bu nedenle uzmanlar, emziren annenin artan ihtiyaçlarına karşılık günde ekstra 500 kalori alması gerektiğini vurguluyorlar.

Doğumdan sonra anneler hem yeterli süt üretebilmek, hem de hamilelik döneminde alınan fazla kilolarından kurtulmak isterler. Genelde kilo vermenin sütü azaltacağına ya da çok süt olması için de çok yemek yemenin gerektiğine inanılır. Oysa bu doğru değildir. Tam tersi, doğum sonrasında ideal kilo verme zamanı emzirme dönemidir. Çünkü emzirme sırasında vücudun harcadığı enerji, normal dönemden daha fazladır. Bu nedenle emzirme döneminde fazla kilolardan kurtulmak için özel bir diyet uygulamak gerekmez. Sadece sağlıklı bir beslenme programı uygulamak yeterli olacaktır. Bu beslenme tarzı‚ hem fazla kiloların kendiliğinden gitmesine‚ hem de bebeklerin daha kaliteli süt ile beslemesini sağlayacaktır.

Doğum sonrası emzirme döneminde günde en az 3 lt. kadar sıvı tüketilmelidir. Ancak çay kahve gibi süt verimini azaltan içecekler yerine su,süt,meyve suyu,ıhlamur tercih edilmelidir. Kızartmalar, mayonez, kaymak gibi aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Fazla unlu, şekerli gıdalardan ve abur cuburdan kaçınmalıdır.
Günde 2 bardak süt ya da yoğurt, iki kibrit kutusu kadar peynir tüketilmeli, az yağlı ürünler tercih edilmelidir. Yemeklerde az miktarda ve bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır. Yeterli miktarda vitamin ve minerallerin sağlanması için her öğünde taze sebze ve meyve tüketmelidir. Unutulmamalıdır ki‚ anne sütü ile besleme hamilelik döneminde alınan kiloların verilmesi ve rahmin eski haline dönmesi için en önemli faktörlerin başında gelir.


Yorum Yazın

Etiketler:, ,