Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Doğum sonrası bebek bakımı

Doğum sonrası bebek bakımı

Doğum sonrası bebek bakımı aslında her annenin biraz korktuğu bir konu. Bebeğe nasıl bakılır? Bebeğim için en iyisini nasıl yapabilirim? Bebeğim için ne gibi önlemler almalıyım? Öncelikli olarak hayatınızın doğal bir akışı olmalı. Bebeğiniz için öncelikle sağlıklı olan her şey siz de mevcut. Doğum sonrasında çocuk doktorunuzun tavsiyelerine uymalı ve hatta varsa bir aile büyüğünüzden de yardım almalısınız. Bu geçiş döneminde sizin yanınızda olmaları hem sizi rahatlatacaktır hem de kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaklardır.

Çünkü henüz dokunmaya bile kıyamadığınız bebeğiniz için endişelenmeniz çok normaldir. Annane ya da babanne yardımı ile çocuk büyüten bir çok insanın içi daha rahattır. Edinilen tecrübe her zaman en önemlisidir. Sizin yanınızda oldukları zamanlarda onlardan öğreneceğiniz çok şey olacaktır. Ama siz de bebek bakımı ile ilgili araştırmalar yapmalı ve hatta kitaplar okumalısınız.  Hem internet aracılığı ile hem de kitapların yardımı ile kendiniz ve bebeğiniz için en sağlıklı olanları tercih etmek bu kadar kolaydır.

* Doğumu takip eden ilk 72 saat, sarı renkli Klostrum sütünüz gelir. Bu sütün bileşimi farklıdır ve bebeğin bağışıklığına yaptığı destek ile bebeğinizin ilk aşısı gibidir. Bebeğinizi hastaneden çıkmadan emzirin. Anne sütü hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

* Göbek bağı anne karnında bebeğin anneden besin ve oksijen almasını sağlar. Aynı zamanda anneden bebeğe bağışıklık sistemi ni güçlendirici antikorların geçişi de bu kordon sayesinde olur. Bebek doğduğunda bu bağın steril şartlarda ve belli bir uzaklıktan kesilmesi gerekir. Göbek yoluyla bebeğin vücuduna birçok mikrop girebileceği için, göbeğin temiz tutulması ve pansumanı son derece önemlidir.

* Bebeğiniz doğduğunda Vernix Caseosa denilen kremsi bir tabaka ile kaplıdır ve bu tabakanın bebeğin ısısının korunmasına ve enfeksiyonlardan korunmasına yararı vardır. Bebeğinizi 2. günden sonra göbek kordonuna dikkat etmek kaydıyla hergün yıkayabilirsiniz.

* İlk aylarda pek çok bebekte gaz sorunları görülmekte ve bu bebeğin uykusunu da etkilemektedir.

* Bebeğiniz ilk ayının çok büyük bölümünü uyuyarak geçirecek ve 2- 3 saatlik aralıklarla beslenmek için uyanacaktır.

* Yenidoğan bebeğiniz çok hassas bir cilde sahiptir ve bu sebeple bezini sık sık değiştirmeniz gerekir. Temizlemede su, özel temizleyici sıvılar veya alkolsüz hassas alt değiştirme bezleri kullanabilirsiniz. Bebeğinizin altının uzun süre havasız kalmasını engellemeli ve temizlikten sonra bebekler için özel pişik kremleri uygulamalısınız.

* Bebeğinizin hareket etmesi, kollarını bacaklarını oynatması, kaslarının güçlenmesi, kemiklerinin düzgün gelişmesi için önemlidir. Doktorunuz farklı bir öneride bulunmadığı takdirde bebeğinizi kundaklamaktan kaçınınız. Soğuk havalarda bebeğe başlık ve kat kat pamuklu kıyafetler giydirin ama bebeğin çok terlemesine izin vermeyin.


Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,