Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Doğum sonrası adet görme

Doğum sonrası adet görme

Bebeğinizi kucağınıza alacağınız zamanı dört gözle bekliyorsunuz. Hem sağlıklı bir şekilde doğum yapmak istiyorsunuz hem de hayatınızın en özel anlarını sıkıntısız geçirmek istiyorsunuz. Bu sizin en doğal hakkınız. Peki merak ettiğiniz konular hakkında nasıl bilgi alacaksınız. Tabi ki araştırarak. Oldukça sağlıklı şekilde devam edeceğini düşündüğünüz doğum sonrası için hem doktorunuz yardımcı olacak size hem de gereken bilgiyi tüm detayları ile verecektir. Çünkü doğum sonrası adet dönemine kadar dikkatli olmalı ve bu yeni hayatınıza hızla alışmalısınız.

Hayatınızın bir anda kucağınıza aldığınız bebeğiniz ile değişti. Sağlıklı şekilde ya da zor bir dönem sonrası dünyaya getirdiğiniz bebeğiniz ile artık hayatınız tamamen farklı. Her şey onun etrafında dönüyor. Ancak bu süreç içerisinde kendinizi ihmal etmemeli ve kendi sağlığınıza oldukça önem göstermelisiniz. Doğum sonrası adet görmedönemine kadar belirli bir süreci atlatmalı ve detaylı bilgiler için hem doktorunuza danışmalı hem de sayfamızdan araştırma yapabilirsiniz. www.gebelikhesaplama.gen.tr olarak size bütün merak ettiğiniz soruların yanıtı veriyoruz.

Hem normal doğum hem sezaryen doğumdan hemen sonra  başlayan kanama gideren  azalır ve 30-40 gün kadar sürer, bu adet kanaması değildir, loşi adı verilen rahim içerisindeki kan ve doğumdan kalan kalıntıların atılması için gerekli bir kanamadır.

Gerçek adet kanaması ise doğumdan sonra bebeğini düzenli emzirenlerde genellikle 6 ay sonra başlar ancak çok düzenli ve sık emzirenlerde bu süre doğumdan 1 yıl sonrasını bile bulabilir. Nadiren çok düzenli emzirdiği halde 6 aydan daha önce adet gören anneler de olabilir. Adet kanaması başlasa bile emzirme devam ettiği sürece düzensiz olabilir, emzirme dönemi bitince düzene girecektir. Doğumdan sonra bebeğini hiç emzirmeyen veya seyrek emziren annelerde adet kanaması genellikle doğumdan 3 ay sonra başlar, emzirme tamamen bitince adet kanaması her ay düzenli şekilde gerçekleşir.

Doğumdan sonra adet düzensizliği veya gecikmesi normal midir? Doğumdan belli bir süre sonra adetleri başlayan bir kadında eğer emzirme devam ediyorsa adetler genellikle düzensiz olur, gecikmeler yaşanabilir ve bu normaldir, emzirme tamamen bittiğinde düzelecektir. Nadiren emzirdiği halde düzenli adet gören anneler de vardır. Ancak burada şu noktaya dikkat etmek gerekir: her adet gecikmesini veya düzensizliğini emzirmeye bağlalamak gerekir. Kadının hayatının her döneminde olduğu gibi doğumdan sonraki emzirme döneminde de adet gecikmesi hamile kalma ihtimalini akla getirmelidir. Doğumdan sonra adetlerin başlamamış olması veya emiriyor olmak hamile kalmayı yüzde yüz engellemez.


Yorum Yazın

Etiketler:, , ,