Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Doğum için nefes teknikleri

Doğum Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı

Normal doğum yapacak anne adayları için en önemli teknik tabi ki nefes teknikleri. Nefes teknikleri konusunda bilginiz olmalı ve siz mutlaka nefes kontrolünde bulunmalısınız. Nefesinizi doğru kontrol ettiğiniz zaman daha az sancılı ve doğru bir şekilde bebeğinizi dünyaya getirebilirsiniz.

Nefes alma – verme tekniklerinde dikkat edilmesi gereken birinci husus nefesin burundan alınıp ağızdan verilmesidir. Nefes alıp verme çok hızlı olmamalıdır, normal hızda olmalıdır. Nefes alıp verme üç şekilde olabilir:

1- Göğüs solunumu, 2- Karın solunumu 3- Göğüs ve karın birlikte karışık solunum

Bu şekilde nefes alma tekniklerini kendi kendinize deneyerek basitçe öğrenebilirsiniz. Oturduğunuz yerde dik durarak veya yatağa sırt üstü uzanarak bu nefes tekniklerinin alıştırmasını yapabilirsiniz.

Göğüs solunumu yapmak için burnunuzdan nefes alırken göğsünüzü şişirmeye ve yükseltmeye çalışın sonra yavaşça ağzınızdan nefesinizi verin. Bu sırada karın bölgesi şişmemelidir, sadece göğüs genişlemelidir. Bu herkesin normalde de sıklıkla uyguladığı bir solunum tipidir, bu nedenle yapmakta zorlanılmamaktadır.

Karın solunumu genellikle daha zordur ancak alıştırmalar yaparak kolayca öğrenebilirsiniz. Bunu denemek için bir yere dik şekilde oturun ve burnunuzdan yavaşça nefes alın ancak bu sırada göğsünüz değil karnınız şişmelidir. Nefes alırken göğsünüzü kaldırmayın ve genişletmeyin sadece karnınızın öne doğru şişmesini sağlayın. Bunları anlamak için bir elinizi göğsünüze diğer elinizi karnınıza koyabilirsiniz. Göğsünüzdeki eliniz nefes alırken kımıldamamalı, karnınızdaki eliniz nefes alırken öne doğru ilerlemelidir.


Yorum Yazın

Etiketler:, ,