Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Doğum Çeşitleri Nelerdir

1

Doğum Çeşitleri her hamile olan kadının merak ettiği konuların başında gelmektedir. Her ne kadar en doğalı tabi ki normal doğum olsa da günümüzde oluşan bazı zorluklar sebebi ile çeşitli yöntemlere yönelme artmıştır. ancak sonuç olarak en doğru kararı tabi ki doktorunuz verecektir.

Normal doğum ile ortalama 1-2 gün içerisinde normal hayatınıza geri dönebileceğiniz gibi günümüzde de sezaryen ile yapılan doğumlarda ertesi sabah taburcu olabiliyorsunuz. Çünkü bilimin ilerlemesi ve tabi hastanın sağlık  durumunun iyi olması durumunda herhangi bir sıkıntı yaşamadan normal hayatınıza geri dönebilirsiniz. Sizin için Doğum Çeşitlerini araştırdık ve doktorunuza da danışarak yapacağınız doğum şeklinin nasıl olacağını öğrenebileceğinizi hatırlatıyoruz.

 

Normal doğum:
Hamileliğin 40. haftasından sonra, doğumun genital kanaldan olacağı, müdahale gerektirmeyen, kendiliğinden başlayan ve belli bir sürede gerçekleşen doğumlardır. Bu doğumlarda baş gelişi olmalı, fazla kanama olmamalı ve sağlıklı bir bebek ve anne olmalıdır. Aynı gün ihtiyaçlarınız için ayağa kalkabilir ve normal yemek yiyebilirsiniz. Hatta 4 saat sonra her şey yolunda ise evinize de taburcu olabilirsiniz. Bu şartların dışındaki durumlarda farklı doğum yöntemleri uygulanmalıdır.

Vakumla doğum:
Normal doğumlarda bebeğin doğum kanalından geçerken ilerleyemediği, doğumu yaptıran kişinin doğumu hızlandırmak istediği veya annenin yeterince güçte bebeği itemediği durumlarda, rahim ağzı tam genişlemişken bebeğin başı üzerine vakum aletinin yerleştirilmesi ile bebeğin dışarı doğru çekilmesi işlemidir.

Forsepsle doğum:
Forseps bir yumuşak doku tutma aleti olup fetüs başının çevrilmesini sağlamak ve doğuma yardımcı olmak amacıyla kullanılır. Fakat günümüzde pek kullanılmamaktadır.

Epizyotomi uygulanması:
Epizyotomi bebeğin geçişine izin vermek amacıyla yapılan kesidir. Bebeğin yaptığı basıncın rahatlatılması, yırtılmaların önlenmesi, doğumun 2. evresinin kısaltılması amacıyla epizyotomi uygulanmaktadır.

Sezaryen doğum:
Yaşayabilecek hale gelmiş bir fetüsün karın ön duvarına yapılan kesilerle plasenta ile birlikte dışarıya çıkarılması amacıyla yapılan cerrahi işlemdir.

Sezaryen ya doğum belirtileri ile veya bebeğin olgun olduğu ortalama 38 hafta civarında planlı olarak yapılabilir. Eğer planlı sezaryen için hastaneye gelmişseniz aç karına gelmelisiniz ki tüm problemler en aza indirilsin. Gerekli hazırlıklar ve anestezi muayenesi sonucunda ameliyathaneye alındıktan sonra uyumadan evvel karnınız özel bir solüsyonla silinir ve steril örtüler örtülür. Daha sonra anestezi verilerek uyuma işlemi başlar ve hemen açılan karından 2-3 dk. içinde bebeğiniz çıkarılır ve göbeği bağlanarak kesilir. Daha sonra yapılan işlemler açılan rahmin ve karın katlarının dikilmesinden ibarettir.

Sezaryenden yaklaşık 6-8 saat sonra ayağa kalkar ve sulu gıdalardan başlamak üzere gaz çıkışı ve bağırsak hareketlerinin normale dönmesi süresince normal gıdalara geçilir ve 3 gün içinde taburcu olabilecek duruma gelirsiniz. Sonuçta yaranız iyileştiğinde ortalama 7-8 gün içinde rahatlıkla eski hayatınıza dönebilirsiniz.


Yorum Yazın

Etiketler:, , , , ,