Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Çocuğuma ders çalıştırırken nelere dikkat etmem gerekir

ders çalışmak

Okulun ilk haftaları çocuğun okula alışma dönemidir. Çocuk yeni arkadaşlar edinir ve bunun yanında yeni öğretmenini tanımaya çalışır, Evinizden annesinden babasından ayrı kalır, ilk defa uzun bir süre evin dışında bir yerde kalır, karnı acıktığında beslenmesini çıkarır yada kantine çıkar, dışarıda bir ortamda anne babası olmadan tuvalete gitmeyi öğrenir. Bu dönemler çocuklar için yeni deneyimlere sebep olur. Bu dönemlerde çok fazla ders vurgusuna dikkat etmemek gerekir. Daha okulun başlarında hadi dersini yaptın mı dersin varmı gibi sorular sormamak gerekiyor.

Çocugun yeni ortama olan adaptasyon sürecini atlattıkdan sonra ders konusu yeniden gündeme getirmeniz mümkün olabilir. Ders konusunda ilk kuralımız bu konuyu fazla gündeme getirmemeniz olacaktır. Aradan 15 gün geçti oğlum çocugum dersin varmı gibi sorular bile kurmamak gerekir. Bunun nedeni ise çocugunuzun kendi iç sesinin bunu harekete geçirip geçirmemesini anlamak içindir. Bir 15 gün bekledim ben demeden çocugum hiç ders çalışmıyor, hiç kitabın yüzünü açmiyor, okuma çalışmalarını yapmıyor, işte o zaman devreye biraz biraz girebilir bir anne baba olarak sorumluluklarını hatırlatabilirsiniz ve çocugunuza bu konuda yardımcı olabilirsiniz.

Anne Baba yardımcı olmak dışında asla daha fazla ileriye kaçmamalıdır bu ne demek oluyor diyebilirsiniz bunun sebebi ise anne babanın çocugun ödevini bizzat kendi yapmaması ve proje çalışmalarına yardımcı olmaması gerekiyor. Çünkü daha sonra çocuk Anne-Babasının bu işi daha iyi yaptığını görerek kendi yaptığı şeyleri beğenmemeye başlicak ve hep anne babasının bunu yapmasını isticektir. Bu nedenle çocugunuza sadece yol gösterici konumda yaklaşmanız gerekiyor ders çalıştırırken. Bunun yanında şunada dikkat etmeniz gerekir, tüm ders sürecinde çocugun yanında olmakta doğru bir şey değiltir. Çocugunuzu sadece ders çalışmaya teşvik etmek ve daha sonrasında gelip ne yaptığına bakmanız daha faydalı olacaktır.

Tüm ders süreci anne-baba ile geçerse çocuk bir süre sonra anne babasız ders çalışamaz hale gelir ve buda Anne-Babanın akşamları tüm ders süreci boyunca çocugunun yanında kalmasına neden olur. Bu sizide çocuguda bunaltan bir sürece dönüşebilir. Ama çocuk tüm çabalarımıza ragmen ders başına oturmuyor, ders çalışmıyor, odaklanmıyor, kalem tutmuyorsa işte o zaman okul rehberlik servisi ve okul öğretmenleri ile iletişim halinde olmanız gerekiyor. Çünkü çok hareketli ocuklar, dikkati dağınık çocuklar, dürtsel çocuklar, kaygılı çocuklar, depresif çocuklar, derse odaklanmakta zorluk çekebilirler. Altında bu gibi nedenlerde olabilir bu sebepden ötürü zorlayıcı ve baskılı olmak çocugun tüm okul hayatında kötü bir etkiye sebep olabilir. Daha çok severek, teşvik ederek yaklaşmak gerekir..


Yorum Yazın

Etiketler:, ,