Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Boş Gebelik Nedir

1

Boş Gebelik Nedir? Boş Gebelik nasıl olur? anne adayı neler hisseder? İşte boş gebelik ve hakkında merak ettikleriniz. Halk arasında su gebeliği olarak da adlandırılan bu durumda gebelik kesesini oluşturan zar ve plasenta oluşurken bu yapıların içinde bebek (embriyo) bulunmaz.

Tanısı ultrasonda embriyo ve kalp atımlarının görülmesi gereken haftalarda görülememesi yani kesenin boş olarak izlenmesi ile konur.

Tedavisinde kürtaj ile boş gebeliğin alınması gerekir. Boş gebelik kesesi (halk arasında su gebeliği) denilen durumda gebelik kesesi olulur ancak adından da anlaşılacağı üzere kesenin içerisi boştur yani kese içerisinde embriyo (bebek) yoktur.

Boş gebeliğin sebebi oluşan gebelikteki kromozomal anormalliklerdir. Aynen normal bir gebelikte olduğu gibi yumurta ve sperm hücresi birleşir ve oluşan yapı rahim içerisine yerleşir. Bu aşamadan sonra gebelikteki kromozomal anormalliklerden dolayı embriyo (bebek) hiç oluşmaz, sadece gebelik kesesi oluşur. Bunun dışında boş gebeliğe neden olan bir sebep tespit edilmemiştir, annenin kullandığı ilaçlar, yedikleri, içtikleri, yorulması, egzersiz yapması, yolculuk yapması, eskiden adet düzensizliği olması veya eskiden geçirdiği hastalıklar ameliyatlar çiftlerin sandıklarının aksine boş gebelik oluşması ile ilgili değildir.

Boş gebeliğin sebebi kromozomal bozukluklar olmasınana rağmen ileride tekrarlayıcı özellik göstermez. Boş gebelik sonrasında çiftlerin normal bir hamilelik ile bebek sahibi olmaları mümkündür.


Yorum Yazın