Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Bebekler Neden Kusar

bebek-kusmasi
Bebeğiniz kusuyorsa ne yapmalısınız? Kusmayı azaltmak için ne gibi önlemler almalıyım. Kusmayla ilgili problemlerinizin yanıtı burada.

Bebeğin kusmasını nasıl azaltırım?

Bebeğiniz bir yada iki defa üst üste kustuysa bebek midesinin en az bir veya iki saat dinlenmesi gerekmektedir. Bebek kusmasının yanında normal olmayan durumlar; dalgınlık, kafa tramvası, halsizlik, yüksek ateş, kanlı kusma durumlarında mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

İkincisi, bebek kustuktan sonra su içmemelidir. Çünkü su kalorisi olmayan bir sıvıdır ve bebeğin kusmasını daha da artıracaktır. Besinler bağırsaklarda emilmediği için bebek yeterli kalori alamamaktadır. Bir iki saat beklendikten sonra bebek eğer anne sütü alıyorsa annesi bebeği normalden daha kısa emzirmelidir.

Bebek ek besin alan daha büyük bir çocuksa oral elektrolit solüsyonu olabilmektedir. Eğer bunlar yoksa kalorisi olan sıvı şeyler bebeğe azar azar verilebilir. Bebek kustuktan iki saat sonra bebeğe verilecek olan besin miktarı on beş yirmi cc olmalıdır. On beş dakika beklendikten sonra da aynı oranda besin verilmelidir. Daha sonra beslenmeye normal şekilde devam edilmelidir. Bebek kusmuyorsa daha sonra farklı besinlere geçilebilinir.

Daha büyük bir çocuksa farklı besinler yiyebilir. Muz, havuç suyu içebilir. Ama hiçbir zaman kusan bir bebekte kusma devam etmiyorsa ilk yirmi dört saatte bebeğin normal aldığı besinden fazlası verilemektedir. Bebeğe normalde yediğinden daha fazla besin verilirse bebek doğal olarak kusacaktır. Bu sıvı kaybını önlemek açısından önemlidir. Eğer bu önlemler alındığı halde bebekte kusma devam ediyorsa, bebek idrarını yapmamış ise, bebekte dalgınlık olmuş ise doktora gidilmelidir.


Yorum Yazın

Etiketler:, , ,