Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Bebek ve Emzirme

Bebek ve Emzirme

Bebeğinizi kucağınıza almaya hazırlanırken sizin ve bebeğiniz için en sağlıklı en faydalı olanları öğrenmek için doğru yerdesiniz. Özellikle mucize olan anne sütü ile ilgili olanları. Bebeğinizi emzirme bu dünyada size haz veren ve en mutlu eden en mucizevi şeylerdendir. Çünkü sağlıklı bir bebeğinizin olmasını istiyorsanız onun bağışıklık sistemini en iyi şekilde güçlendireceke ve tüm dış etmenlerden koruyacak olan en doğal besin yani anne sütünün değerini bilmelisiniz. Doğumun hemen ardından ilk emzirme ile başlayacak olan bu süreçte önce sütünüzün az olması gayet normaldir. Hemen ardından emzirdikçe çoğalacak olan sütünüz için siz de bir kaç şey yapabilirsiniz. Mesela bol bol su içerek sütünüzün çoğalmasını ve vücudunuzda oluşan su kaybını önleyebilirsiniz.

İngiltere’ deki en son araştırma sonuçlarına göre, kadınların %70′ i yeni doğan bebeklerini emzirmeye başlasalar da, sadece %48i altı haftadan sonra emzirmeye devam ediyor ve yalnız %1’i, altı aydan sonra da sadece emzirme ile bebeklerini besliyorlar. Bu araştırmalara göre, bilgi ve destek alan anneler, başarılı bir şekilde emzirmeye, daha uzun süreler devam ediyorlar. Siz ne kadar biliyorsunuz?
Niçin emzirmeliyim?

1. Çünkü emziren anneler, biberon veya mamayla bebeklerini besleyen annelere göre, doğum sonrası depresyon veya endişe duygusuna çok daha az düşerler.
2 . Çünkü doğum öncesi formuma daha çabuk ulaşacağım.
3.Çünkü emzirme, ANİ BEBEK ÖLÜMÜ SENDROMU’na karşı koruyucudur.
Bebeğim, benim sütümden nasıl yararlanacak?

1.En önemli besleyiciler, vitaminler, proteinler, hayvansal yağlar, ve hem fiziksel, hem de nörolojik olarak, büyümesi ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu antikorlar.
2.Daha yüksek IQ.
3.Alerjilere, solunum yolları iltihaplarına ve ishale karşı koruma.          

Sağlığım açısından bana nasıl yararı var? 1.Meme kanseri ve osteoporoz riskim daha az.
2.Rahim kanseri riskim daha az.
3.Romatizmalı arterit riskim daha az.

Eğer mememde şişme ve dolma olursa, ne yapabilirim? 1.Sutyenimin içine soğuk lahana yaprakları yerleştiririm.
2.Biraz daha rahatlayabilmek için az miktarda süt çekerim.
3.Emzirme sıklığını azaltırım.
Bebeğim çok sık beslenmek istiyor. Ne yapmalıyım?

1.Onu beklet.
2.Eğer sana olan yakın duruşu iyiyse, daha sık besle.
3.Memeden daha çok süt emebilmesi için, yardıma gereksinim duyup duymadığını anlamaya çalış.

Eğer meme uçlarım tahriş olur ve acırsa? 1.Bir sağlık profesyoneline danışarak, bebeğin meme kavrama pozisyonunun doğruluğunu araştır.
2.Zedelenmiş olan bölgeye nem kaybını önleyen bir krem sür.
3.Emzirmeyi durdur.
Niçin bebeğim aniden beslenmekten vazgeçti?

1.Bebeğim artık benden hoşlanmıyor.
2.Bebeğim beslenme grevine girdi.
3.Bebeğim diş çıkarıyor.
Ev dışında bebeğimi emzirdiğim zaman, bazı hoş olmayan yorumlara maruz kalıyorum. Ne yapmalıyım? 1.Toparlanın ve hemen oradan gidin.
2.Siz de aynı şekilde yanıt verin.
3.Sizin emzirmenizden hoşnut olmayan kişiye, memelerin bu doğal görevinden bahsedin ve anne sütünün yararlarını anlatın.
Bebeğim ısırırsa ne yapmalıyım?

1.Çığlık atın.
2.Bebeğinizi size çok yakın şeklide kendinize doğru çekin; böylece nefes alabilmek için ağzını tamamen açmak durumunda kalacaktır.
3.Emzirmeyi durdurun, bebeği memeden alın ve ona, bir daha yapmamasını söyletin.
Bende ‘mastitis’ olduğunu nasıl anlarım?

1.Mememin üstünde sancılı, kırmızı bir leke var.
2.Gribim var gibi hissediyorum, memem kızarmış ve sıcak.
3.Mememin içinde bir şiş olabilir.
Bebeğimin yeterli miktarda süt alıp almadığını nasıl anlarım?

1.Bebeğimin, bir gün içerisinde altı adet ıslak bezi ve üç kere bağırsak hareketi var.
2.Bebeğimin kilosu haftada 113 gr. (4oz) artıyor.
3.Bebeğim sadece üç saatte bir acıkıyor.
Yanıtlar Niçin emzirmeliyim?

Bütün yanıtlar doğru. Emzirme, Oksitosin denilen (bazen aşk hormonu olarak da ifade edilir) maddeyi harekete geçirir ve serbest kalmasını sağlar. Bu madde sizi rahatlatır ve daha az stres duymanızı sağlar. Vücudunuz anne sütü üretirken, sizin günde 500 kalori yakmanızı da sağlar. İngiltere dışındaki araştırmalar, emzirmenin, ani bebek ölümlerini azalttığını göstermektedir. Bebek Ölümlerini Araştırma Kurumu Foundation for the Study of Infant Deaths (FSID)- bebek ölümlerinin azalması için, emzirmeyi önermektedirler.
Bebeğim, benim sütümden nasıl yararlanacak?

Hepsi doğru.
Bana, sağlığım açısından nasıl yararlı?

Hepsi doğru.
Eğer mememde şişme ve dolma olursa, ne yapabilirim?

1 ve 2 doğrudur. Birçok kadın, lahana yaprakları uygulamasını, memelerdeki şişme ve dolma hissini azaltması açısından, yararlı bulmaktadır. Memeden biraz süt çekmek ve bebeğin emzirme pozisyonunu daha iyi bir konuma getirmek de iyi bir fikirdir. Ancak, beslenme sıklığını azaltmak, olayı daha da kötü yapabilir. Bu nedenle, daha sık beslemek ve bebeğin emzirmediği zamanlarda az miktarda süt çekmek yararlı olabilir.
Bebeğim çok sık beslenmek istiyor. Ne yapmalıyım? Bir bebeği bekletmek, genelde onun mutsuz ve tatminsiz olmasına yol açar. 2 no.lu yanıt, bebeğin mutluluğunu arttırmak için, en iyi yoldur. Eğer sık sık beslenmesine rağmen, halen tatmin olmuş görünmüyorsa, bir sağlık profesyonelinden yardım almanızı öğütlenebilir.
Eğer meme uçlarım tahriş olur ve acırsa? 1 ve 2 doğrudur. Tahriş olmuş ve ağrılı meme uçları sorununun en sık rastlanan nedeni, bebeğin emzirme pozisyonunun hatalı oluşudur. Bu soruna yardımcı olan çözümler, genelde sorunu çözer. Bir yandan nedeni araştırırken, yaranın nemli bir müdahale ile iyileştirilmesi, ağrıyan ve çatlamış meme uçlarının tedavisinde en tercih edilen yöntemdir. Nemli müdahale, areola (koyu renkli) meme ucu bölgesinde hali hazırda var olan nemi korumak ve bunun için nem kaybını önleyen bir merhemi, o bölgeye uygulamak demektir. Böylece, derinin alt tabakasında tutulan iç nem, cildin üst kısmına, daha sağlıklı olan eski konumuna geri dönecek ve cilt, çatlak ve sert olmak yerine, tekrar yumuşak ve gevşek olacaktır. Çatlamış cilt dokusu, içten tekrar nem alınca, üstünde bir kabuksu tabaka olmaksızın iyileşecektir. Acıyan ve tahrişli bir meme ucunun sonucu emzirmeyi durdurmak, süt kanallarının tıkanmasına yol açabilir; bunu önlemenin tek yolu, bebeğinizin normalde beslendiği sıklıkta memenizden süt çekmenizdir.
Niçin bebeğim aniden beslenmekten vazgeçti? Bebeğiniz, yeni kullanmaya başladığınız, sabun tozu veya deodorant gibi bir üründen hoşlanmayabilir, ama sizden halen hoşlanmaktadır! Eğer bebeğiniz bir yaşından küçükse, emzirmeyi durdurmaya hazır olması daha az bir olasılıktır. Tekrar emzirme olgusuna geri dönmesi için cesaretlendirilmesi gerekir. Bebeğiniz uykulu veya hareket halindeyken, onu emzirmek ve özellikle ten teması sağlamak, bu duruma yardımcı olacaktır. Diş çıkarmak, emzirilen bebekte pek fazla bir fark yaratmaz. Ancak, emzirme esnasında yeni çıkan dişlerini denemeye kalkar ve anneden tepki görürse, anneyi üzmek yerine, emzirmeden vazgeçebilir.
Ev dışında bebeğimi emzirdiğim zaman, bazı hoş olmayan yorumlara maruz kalıyorum. Ne yapmalıyım? Bu sorunun tek bir doğru yanıtı yoktur; yanıt sizin emziren bir anne olarak kendinize olan güveninize bağlıdır. Hepimiz, bebeğimizi besleme konusunda kendi seçimlerimizi yaparız; başka bir annenin bebeğini besleme şeklini de eleştirmeyi düşünmeyiz. Ancak, eleştiren tutumda olanlar daima vardır. Olumlu yorumların anneye güç verdiği ve emzirmeye devamı adına onu cesaretlendirdiği, bilinen bir gerçektir.
Bebeğim ısırırsa ne yapmalıyım? Eğer bu durumda anne çığlık atarsa, bebek tamamen memeden vazgeçebilir; bu nedenle 2 ve 3 no. lu yanıtlar, daha doğru olan tepkileri ifade ederler. Bebek, aktif bir şekilde beslenirken, dili damağının üstündedir, böylece ısırması önlenir. Beslenmenin sonlarına doğru geldiğinizi hissettiğinizde, parmağınızı bebeğinizin damağının altına yerleştirip, emme hareketini durdurmak ve onu, sizi ısırmadan, memeden yavaşça çekmek, bu soruna iyi bir çözüm olabilir.

Bende ‘mastitis’ olduğunu nasıl anlarım? 1 no.lu yanıt, tıkanmış bir süt kanalının belirtisidir; bu, mastitis’e  yol açabilir. Ancak, ısı uygulayarak, sık sık emzirerek ve her beslemeden sonra memeyi tamamen boşaltarak, bundan kaçınabilirsiniz. 2 no.lu yanıt ise, tamamen oluşmuş  bir mastitis gibi gözükmektedir. Isı ve sık emzirme işe yarayabilir, ama bu noktada bir antibiyotik de bazen gereklidir. Sancılı ve sert şişler de mastitis’ in belirtileridir. Süt dolu memelerde oluşan bazı diğer şişler, şişmiş süt kanallarıdır, bu nedenle bir sağlık yetkilisine bu konuda danışmanız gerekir.
Bebeğimin yeterli miktarda süt alıp almadığını nasıl anlarım? Bahsi geçen üç belirti de, iyi beslenen bir bebeğin göstergeleridir. Her emzirilen bebekte, her gün bağırsak hareketi görülmeyebilir. Ama sıklığı azsa, o zaman dışkı yumuşak ve miktarı da çok olmalıdır. Beslenmeler arası geçen süre değişkendir; ancak bebekte gözlediğiniz mutlu olma hali, her şeyin yolunda olduğunun göstergesidir.
Skor

Her sorunun doğru olan her yanıtı için bir puan. 0–10 puan arası: Yakınınızdaki bir destek grubuna katılmayı düşündünüz mü? 10–20 puan arası: Aferin, iyi gidiyorsunuz. 20 puandan fazla: Bir emzirme destekleyicisi olmayı düşünür müsünüz?


Yorum Yazın

Etiketler:, , , ,