Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Bebeğiniz erken doğacak ise

217116-uyuyanbebekler7

Erken doğum riskiniz varsa ve bebeğinizi bekleyenlerden habersiz iseniz kesinlikle doğru yerdesiniz. Prematüre bebeklerin gelişimsel yönden risk altında olduğu her zaman hatırlanmalıdır. “Zayıf doğduğu için biraz geç yürüyebilir” gibi kanaatlere varılmadan önce mutlaka gelişimde bir gerilik olup olmadığı normallerle karşılaştırılmalıdır. Bu çocukların zamanında doğmuş olanlardan farklılıkları ilk altı yaşta gözlenebilmektedir. Gelişimsel yönden risk altında oldukları bilinen bu bebekler, erken ve sık izleme alınmalıdır. İzlemde standart tarama testleri tercih edilmeli, gelişimsel yaş kronolojik yaşa göre düzeltilerek o yaşın normalleri ile karşılaştırılmalıdır. Gelişme geriliği ortaya çıkmadan da, bu bebekler taburcu edilirken fiziksel ve zihinsel uyaranlardan zenginleştirilmiş bir ortam tarif edilmeli. Ayda bir yapılan kontrollerde kilo alma, retinopati (göz dibi gelişimi), işitme gibi özelliklerin yanı sıra mutlaka mental-motor gelişim basamakları da değerlendirilmelidir.

Ebeveynlere düşen görevler nelerdir?

Ebeveynle erken ve yoğun iletişim sağlamak, dokunsal, ritmik, görsel, işitsel uyaranlardan zengin bir çevre sağlamak, uygun yatış biçimi tarif etmek nörolojik gelişimi etkiler. Gelişim basamakları normal gözüken çocukların bile ileride bir kısmında okul başarısının düşük olabileceği akılda tutularak okul öncesi eğitime önem verilmelidir. Ayrıca mutlaka okula başlamadan önce gelişimsel değerlendirme tekrarlanmalıdır.

Yapılan araştırmalar prematüre bebeklerin de diğer bebeklerde olduğu gibi aile-bebek ilişkisinden, annenin eğitim düzeyi ve sosyoekonomik durum gibi nedenlerden etkilendiğini göstermektedir. Prematüre olarak doğmak, gerek bebek gerekse ailesi için çok zorlayıcı bir durumdur. Yoğun bakım sürecinde hem bebek hem de ailenin yaşadığı ağır stres daha sonra gelişecek olan aile ve bebek ilişkisini ve dolayısıyla bebeğin gelişimini yoğun olarak etkilemektedir.

Bebeğin yaşadığı ağır stres

Anne karnındaki (intrauterin) ortamdan çok farklı uyaranlar içeren yoğun bakım ortamına çıkmış olmak, sağlığı ile ilgili ağır problemler yaşamak, pek çok ağrılı ve rahatsız edici girişim ile karşı karşıya kalabilmek; yeni doğmuş bir bebeğin temel gereksinimi olan emme, kucaklanma, dokunulma, göz teması gibi rahatlatıcı ve şefkatli bakımdan yoksun olmak bebekte ağır strese neden olur.

Ailenin yaşadığı ağır stres

Yeni doğmuş bebeklerini kaybetme korkusu, gebeliğin ve bebeğin gerçekliğine daha henüz hazır değilken erken doğuma bağlı sorunlarla karşı karşıya kalma, uzayan yoğun bakım sürecinde bebeklerine bağlanıp bağlanmama, durumu, durumu ağır ve gelecek için de risk taşıyan problemleri olan bebeklerinin yaşamasını isteyip istememe gibi karmaşık duygu ve düşüncelere sahip olma, bebeğe evde bakamama kaygısı, annenin gebeliğini başarı ile tamamlayamadığını düşünerek kendini suçlaması gibi nedenler sayılabilir.

 

Yapılan araştırmalar anne-bebek arasında yoğun bakım sürecindeki ilişkilerin yoğunluğunun bebekler düzeltilmiş üç aylık olduklarında evdeki anne bebek etkileşiminin belirleyicisi olduğunu göstermektedir. Günümüzde aileler solunum cihazına bağlı veya çok hasta olan bebeklerini görebilmekte, onlara dokunabilmekte, yapabildikleri oranda kucaklayabilmekte ve bakımına katılabilmektedir.

Ailenin yoğun bakıma girişi gerek bebek gerekse ailesi için çok önemli bir girişimdir. Bu bebeğin daha hızla iyileşmesine, daha iyi kilo almasına, daha fazla anne sütü ile beslenmesine, ailenin bebeğinin bakımını daha hızlı ve eksiksiz öğrenmesine ve bebeği daha kolay benimsemesine yol açmaktadır.

Bebeğin çok kırılgan olduğunu düşünerek hareket etmek ileride sorunlara neden oluyor

Bebeğin ve ailenin eve uyum süreci ile ilgili yapılan çalışmalar ailenin bebekle olan ilişkilerinin yenidoğan süreci sırasında yaşadıkları sorunlarla ilişkili olduğunu göstermektedir. Bebekler ne kadar ağır hasta ise ailelerin onlarla etkileşim içine girmeleri o kadar değişebilmekte ve destek gerektirebilmektedir. Ailenin bebeği çok kırılgan olarak algılaması, özellikle sağlık sorunlarına odaklanarak oyun ve etkileşimi çok geride bırakabilmeleridir. Bebeğin çok kırılgan olarak algılanması ise daha sonra çocukta davranış sorunlarının gelişmesinin en büyük etkenidir.


Yorum Yazın