Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Banyoyu eğlenceli hale getirin

135683-uyuyan-melekler---20

 

Bebekler banyodan pek hoşlanmaz. Daha sonraları da yaşları ilerledikçe banyodan kaçmak isterler. Siz de bunun için en güzel ve özel yöntemleri denemelisiniz.

Çocuklara özel üretilmiş ve neşeli figürlerle süslenmiş şampuan, banyo lifi kullanın. Bunları alıp çok güzel olduklarını, banyoda kullanabileceğini anlatın ve çocuğun incelemesine izin verin.

Suyun ılık olmasına özen gösterin

Suyun sıcak veya çok soğuk olması, çocuğu tedirgin eder ve kaçmak istemesine yol açar. Hassas ciltleri sebebiyle erişkinlere kıyasla daha ılık bir sudan hoşlanacaklarını unutmayın.

Gözlerine dikkat edin

Çocuğun gözlerini mutlaka koruyun. Canlarının acıması sadece o banyoyu değil, sonrakileri de olumsuz etkiler. Göz yakmayan şampuanlar kullanın. Yanmamasına rağmen, gözlerine köpük ve su gelmesinden tedirgin oluyorsa bir deniz gözlüğü ile banyoya girmek onları hem koruyacak hem de banyoyu eğlenceli hale getirecektir.

Onlara banyo için farklı oyuncaklar sunun

Sadece banyoda oynayabileceği, günün diğer kısımlarında ulaşamadıkları oyuncaklar temin edin. Bunun için pahalı oyuncaklara ihtiyacınız yok, bir plastik maşrapa ya da mutfakta kullandığınız farklı boylardaki ölçü kapları bile işinizi görebilir. Her hafta yeni bir oyuncak sunun.

Kendi banyo şampuanını hazırlayabilir

Daha büyük çocuklarda bir şişede farklı şampuanları, sabunları ve suyu karıştırarak kendi banyo malzemesini yaratmasını sağlayın. Çocuğunuzun banyoda bunu denemesi hoşuna gidebilir.

Köpük mucizesi

Banyoda köpük yapması ve bununla sadece banyo zamanı oynaması için teşvik edin. Ufak bir hortum parçası ya da halka ile farklı boylarda köpükler yapmak onu eğlendirir. Yaptığı köpüklerin patlamadan suyun üzerinde durması, ıslak elleriyle köpükleri tutabilmeleri onlara sihir gibi gelir.


Yorum Yazın