Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

Annenin Duyguları Bebeği Etkiler mi?

2347100-bebekfotograf3

Annenin hissettiği her şeyi bebeği de hisseder mi?Anne ve bebek arasında nasıl bir ilişki var? Anne ve bebek iletişimi nasıldır?

Anne üzüntülü ya da sevinçli olduğunda bebeğin hareketleri de değişmektedir. Anne üzüntülüyken hareketsiz kalan bebek, sevinçliyken harekete geçer. Bebek annesiyle sevinmeye ve üzülmeye henüz anne karnındayken başlar. Bebeğin bu durumu, anneler tarafından dikkatli bir gözlem sonunda kolaylıkla fark edilebilir.

Bu durum özellikle stresli iş ortamında çalışan anne adayları için önemli bir risktir. Hamileler, gebeliğin ilk gününden itibaren kendilerini iki kişi gibi düşünebilirler. Yani, sigara içerken, yemek yerken, hatta gülerken ve ağlarken bile sadece kendilerini değil karınlarında taşıdıkları bebeği de düşünmeleri gerekir.

Bebekler annenin psikolojisini yakından paylaşırlar. Sanılanın aksine bulunduğu ortamın gergin ya da huzurlu olduğunu anlayabilirler. Bebekler doğuma 2 ay kala annesinin, kucağına bir başka bebeği alarak sevmesine tekmeyle tepki verebilir. Ancak bu tepkinin neden verildiği henüz net olarak bilinmiyor.

Anne karnında mutlu bir dönem geçirmiş olan bebek doğumdan sonra güçlü reflekslere sahip olur. Sıkıntılı hamilelik dönemi geçirmiş annelerin bebekleri ise doğumun ardından, çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşma riski taşır.

Bebekler ilerleyen yaşlarda bile anne karnında yaşadıklarının etkisinde kalabilirler. Çocuğun karakteri, doğumdan değil gebelikten itibaren oluşmaya başlar.


Yorum Yazın