Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

9 aylık bebeğin fiziksel gelişimi

bebeklerde-uyku

9 aylık bebek gelişimi nasıl devam eder? 9 aylık bebeğin uyku düzeni nasıl olmalı? 9 aylık bebek ne yemeli ne içmeli?

BESLENME

Artık sofraya oturup özellikle taze besinlere denemesine fırsat verin, beraber yemeğinizi yiyin. Her gün bir önceki güne oranla pütürlü yiyecekler verin, yavaş yavaş çiğneme-yutma koordinasyonunu öğrensin. Menünüze balık ekleyin ancak dip balıklarından ağır metal içerdikleri için kaçının.

UYKU

Uykusu biraz daha düzenlidir, saat olarak süresi azalabilir. Akşam 9’dan sonra uyur.

FİZİKSEL GELİŞİM

Çok daha güzel emekler, baş ve vücut kontrolünü çok rahat sağlar, ayağa kalkar. Nesneleri rahatlıkla kavrar ve oynar. Birbirine benzeyen oyuncakları ayırır, küplerle oynayabilir. Nesneler arasındaki ilişkiyi kurar, kumandayı televizyona doğru tutarak açamaya çalışır, cep telefonunu kulağına götürür, kavanozları açıp kapatabilir, tablet bilgisayarı açmayı becerebilir. ‘Getir, götür, al, ver’ gibi basit cümleler kurabilir. Yürüme denemelerine başlayabilir, 1-2 saniye tay tay durabilir, koltuk etrafında sıralayabilir.

SOSYAL GELİŞİM

“Anne, baba, abi, korktum” gibi tek tük kelimeler söyleyebilir. İlişkilendirmeyi öğrenebilir, hadi dışarı deyince ayakkabıları gösterebilir, kapıyı işaret edebilir, hadi yemek yiyelim deyince kendini ona hazırlayabilir. Soyut şeylerden korkabilir, ani seslerden irkilebilir. Onu rahatlatmaya çalışın, elektrik süpürgesi sesinden korkuyorsa o sesin süpürgeden çıktığını öğretin. Bütün ilginin üstünde olmasını ister, alkışlamayı öğrenir, bir şeyi başardığında alkışlanmak ister.


Yorum Yazın