Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

7 aylık bebek gelişimi

135704-uyuyan-melekler-1

7 aylık bebek gelişimi nasıl olmalı? 7 aylık bebeğin büyüme süreci nasıl devam eder? 7 aylık bebek ve uyku düzeni nasıl olmalı? İşte merak ettikleriniz.

BESLENME

Bebeğin emmesi, kilo alması ve büyümesi iyi ise bu ayda alacağı proteinin büyük bir kısmını anne sütünden alması daha iyidir. Yavaş yavaş çeşitli tatlara alıştırılabilir, yanınızdaYken kolay parçalanıp dağılmayan bisküviler veya ekmek kabuğu eline verilebilir. Hazır meyve suyu, kolalı ve gazlı içecekler, tatlandırılmış yiyecekler bebeğiniz için uygun değildir. Eğer biberonla besleniyorsa, ağzında biberonla uyumamasına dikkat edin. Yemek zamanı sofraya birlikte oturun ve eline bir şeyler verin, artık kaşık tutmaya başlayabilir, bardağı ağzına götürüp su içmeye çalışabilir.

UYKU

Gece boyunca sabaha kadar hiç uyanmadan uyuyabilir; diş çıkarması başladı ise dönem dönem ağlayarak uyanabilir. Mümkünse yatağından almadan belki yanına uzanarak tekrar dalmasını sağlayın, eğer kucağınıza alırsanız tekrar uykuya dalması zor olabilir.

FİZİKSEL GELİŞİM

Emeklemeye başlar. Kendine özgü bir emekleme stili olabilir, her bebek 4 uzvuyla emekleyecek diye bir kural yoktur. Koltuk veya kanepe yanına gidip yavaş yavaş ayakta durabilir, her gördüğü nesneye uzanır, almaya çalışır, her nesneyi ağzına götürerek onu tanımaya çalışabilir. Dengesi iyice gelişir ve oturmaya başlayabilir.

SOSYAL GELİŞİM

Yavaş yavaş sosyal olaylara katılmaya çalışır, kelimeleri taklit etmeye çalışır. Çok meraklıdır, merakla araştırır, ilerler, dokunur ama elini hızlıca geri çeker. Yanınızdan kısa süreliğine ayrılıp tekrar geri döner, sizi tekrar gördüğünde çok mutlu olur ve bu mutluluğunu belli eder. Parmaklarını kullanabilir, baş ve işaret parmağı ile nesneleri almaya çalışır. Düşünme muhakeme yetileri gelişir. Bir objeye ulaşmak istediğinde eğer ona ulaşamıyor ise ulaşabilecek yolları arar, pes etmez. Hoşnutsuzluğunu size gayet açık bir şekilde ifade eder.


Yorum Yazın